RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Dowody zbrodni zbierane na Ukrainie będą służyć obronie przed ludobójstwem”

Zbieranie dowodów na zbrodnie wojenne na Ukrainie (fot.  Anastasia Vlasova/Getty Images)
Zbieranie dowodów na zbrodnie wojenne na Ukrainie (fot. Anastasia Vlasova/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Musimy zapewnić, że dowody zbrodni, które zbieramy na Ukrainie, będą miały znaczenie nie tylko historyczne, ale będą też służyć obronie przed ludobójstwem, zbrodniami wojennymi, zbrodniami przeciwko ludzkości – powiedział główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan. W mieście tym rozpoczęła się konferencja na temat rozliczenia zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji.

Rosyjski żołnierz sądzony na Ukrainie za zbrodnię wojenną

Na Ukrainie trwa proces sądowy rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zbrodnie wojenne. 21-letni Wadym Szyszymarin, wzięty do niewoli, zdaniem...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– Gdy rozmawiamy, dzieci, kobiety i mężczyźni żyją w przerażeniu. (...) Na Ukrainie jest cierpienie (...), rozpacz po tym, co stracono wczoraj, wstrzymywanie oddechu w związku z tym, co zostanie stracone dzisiaj i zastanawianie się, co może przynieść jutro – rozpoczął wystąpienie Khan.

Dodał, że współcześnie obserwujemy nie tylko materialne zniszczenia wojenne, ale przede wszystkim niszczenie istnień ludzkich.

Dowody na zbrodnie wojenne na Ukrainie


Khan podkreślił, że w obecnej sytuacji konieczna jest współpraca i efektywna komunikacja w celu odnalezienia i przechowywania dowodów na zbrodnie wojenne popełniane w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wskazał także na olbrzymią rolę, jaką ma do odegrania prawo, które musi być stosowane uniwersalnie, a nie odrzucane, gdy wydaje się być „niewygodne”.

Zobacz także: Ukraińscy śledczy zidentyfikowali Rosjan podejrzanych o zbrodnie wojenne


Zdaniem Khana prawo jest kotwicą stabilizacji i bezpieczeństwa świata. – Na miłość boską, jeśli w tym momencie nie zdaliśmy sobie jeszcze z tego sprawy, prawo ma tutaj swoją rolę do odegrania – zaapelował.

Jak przekazał Khan, po raz pierwszy w historii MTK 43 kraje, czyli jedna trzecia państw współpracujących z Trybunałem, skierowały do biura prokuratora sprawę zbrodni popełnianych na Ukrainie.  – Chodzi tutaj tak naprawdę o potrzebę zapewnienia, że prawo może wypełnić swoje zadanie wobec potrzeb Ukrainy – powiedział główny prokurator MTK.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej