RAPORT

Pogarda

Potężne upały, na termometrach 49 stopni. „Europejski rekord”

Fala upałów nawiedziła nie tylko Europę Zachodnią (fot. tt/@ScottDuncanWX, PAP/EPA/MORELL)
Fala upałów nawiedziła nie tylko Europę Zachodnią (fot. tt/@ScottDuncanWX, PAP/EPA/MORELL)

Najnowsze

Popularne

Trwająca od blisko tygodnia fala upałów nad Półwyspem Iberyjskim nasila się. Termometry w zachodniej i południowej Hiszpanii przekroczyły 45 stopni. Żar z nieba lał się w środę także w Portugalii. Tamtejsze stacje telewizyjne donoszą, że mógł tam paść europejski rekord upałów, kiedy słupki rtęci osiągnęły 49 stopni. Gorąca fala doskwiera mieszkańcom nie tylko Europy Zachodniej, ale i milionom mieszkańców gęsto zaludnionego Szanghaju.

Temperatura zacznie rosnąć. „Sporo powodów do narzekania nad morzem”

Początek tygodnia w całym kraju będzie chłodny, w wielu miejscach – także burzowy. Z przygotowanej przez synoptyków Instytutu Meteorologii i...

zobacz więcej

W środę po południu jednym z najgorętszych miast Hiszpanii był Badajoz na zachodzie kraju, gdzie słupki rtęci przekroczyły 45 stopni. Jak odnotowali eksperci z państwowego instytutu meteorologii Hiszpanii (Aemet), tropikalne upały utrzymywały się zarówno na terenach rolniczych, jak też wewnątrz aglomeracji miejskich.

Półwysep Iberyjski porażony słońcem


Według oczekiwań synoptyków z Aemet tropikalna pogoda utrzyma się w Hiszpanii co najmniej do poniedziałku, szczególnie w regionach usytuowanych w pobliżu granicy z Portugalią.

I to tam sytuacja jest najpoważniejsza. Według lizbońskiej telewizji TVI meteorolodzy sprawdzają temperaturę w dystrykcie Leiria, w środkowej Portugalii, gdzie w rejonie miejscowości Pombal termometry miały pokazać w środę po południu 49 stopni.

Rekord temperatury w Europie?


O prawdopodobnie pobitym rekordzie upałów w Europie donosi też telewizja SIC, według której w miejscowości Coruche w dystrykcie Santarem, również położonym w centralnej części kraju, upał miał dojść do 48,8 stopni.

„Taka temperatura jest maksymalną zanotowaną w Europie. Wystąpiła na włoskiej Sycylii w 2021 r.” – podaje SIC.

Dotychczas najwyższa na terenie Portugalii temperatura wyniosła 47,3 stopni – ten rekord padł w sierpniu 2003 r. we wsi Amareleja w dystrykcie Beja na południowym wschodzie kraju.

Zobacz także: Pożary lasów w Portugalii. Blisko setka poszkodowanych
teraz odtwarzane
Rekordowe upały w Portugalii

Chiny: upał i ulewne deszcze


Fala upałów nawiedziła także gęsto zaludnione obszary dorzecza Jangcy i doskwiera milionom mieszkańców wielkich chińskich metropolii, od Szanghaju na wybrzeżu po Chengdu w głębi kraju; w Szanghaju ma być ponad 40 stopni – podała Agencja Reutera. Zamieszkany przez 25 mln ludzi Szanghaj, centrum finansowe Chin, ogłosił drugi czerwony alert w ciągu czterech dni. Według władz miasta temperatura powietrza przekracza 40 stopni.

Podobne dane przedstawia szkocki meteorolog Scott Duncan, monitorujący temperatury na świecie: Podczas gdy środkowa część Chin mierzy się z falą upałów, obszary na południe od rzeki Jangcy borykały się w tym roku z ulewnymi deszczami. Wiosną na niektórych obszarach doszło do powodzi. Eksperci oceniali, że ekstremalne warunki pogodowe stają się coraz częstsze z powodu zmian klimatu.

Zobacz także: Wysyp os. Jak sobie radzić z drapieżnikami? [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej