
Wśród piasków pustyni, niedaleko słynnych geoglifów w Nazca, znajduje się cmentarzysko Chauchilla – to jeden z najbardziej fascynujących i tajemniczych cmentarzy na świecie. Najstarsze mumie liczą ponad tysiąc lat. Swoich zmarłych chowały tu prekolumbijskie indiańskie ludy Paracas, Wari i przede wszystkim Nazca. Ostatni pochówek odbył się w IX wieku. Peruwiańskie mumie różnią się jednak od egipskich. Zmarli zostali pochowani w pozycji embrionalnej. U części z nich zachowały się ubrania, skóra, a nawet włosy!
Od dawna rozpalają wyobraźnię archeologów i turystów. Z powstaniem geoglifów wiąże się wiele legend i teorii spiskowych, ale do dziś nie wiadomo,...
zobacz więcej
Według naukowców pierwsze pogrzeby na cmentarzu Chauchilla odbyły się około II/III wieku naszej ery. Grobowce zostały odkryte w 1920 roku, ale przez lata były plądrowane przez rabusiów - huaqueros. Dopiero kilka lat temu teren objęto ścisłą ochroną.
Rozglądam się dookoła i nie wierzę własnym oczom. Przed przyjazdem do Peru sporo słyszałam o tym miejscu, ale mimo to, nie do końca wiedziałam, czego się spodziewać. Szacuje się, że w około 500 grobach pochowanych jest ponad 2 tysiące osób. Większość mumii nadal jest pod ziemią. Niemal każde wgłębienie to grobowiec. Turyści mogą zobaczyć kilkanaście odkopanych grobów.
Zobacz także: Agnieszka Wasztyl: Ale Meksyk!
Jeśli czegoś się boisz, to zrób to – uważa Maria Garus z Katowic, która trzy lata temu postawiła wszystko na jedną kartę. Wtedy jej życie wywróciło...
zobacz więcej
- W jednym grobie mogło zostać pochowanych kilka osób. Kiedy umierał mąż, żonę często chowano razem z nim. Chowano także służących i zwierzęta, ale zazwyczaj pozwalano im dokończyć żywot - wyjaśnia nasz przewodnik.
Do wykopanych grobowców z mumiami prowadzą specjalnie wyznaczone ścieżki. Wszystko po to, aby nie wpaść do nieoznakowanych grobów. Okolice Nazca należą do najbardziej suchych regionów na ziemi. Dzięki temu mumie do dziś zachowały się w doskonałym stanie. Chowano tu przedstawicieli wszystkich warstw społecznych.
Spoglądam na przodków współczesnych Peruwiańczyków i nie mogę uwierzyć w to, co widzę. Jestem zafascynowana gęstymi, czarnymi włosami Indianek pochowanych ponad tysiąc lat temu. Na cmentarzu można natknąć się także na porozrzucane kości i leżące luzem czaszki.