
Do 2030 r. ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych Orlen uzyska 4,5 GW energii. W I kw. br. Grupa Orlen miała aktywa energetyczne o mocy 3,4 GW, w tym 649 MW energii z OZE – zadeklarował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jego zdaniem wojna nie zahamuje transformacji energetycznej, ale ją przyspieszy. Zwrócił uwagę, że niedawne uwzględnienie przez Parlament Europejski w transformacji energetycznej Unii Europejskiej energetyki opartej o źródła gazowe i atom może ułatwić finansowanie takich projektów inwestycyjnych.
Ceny benzyny na stacjach sięgają 8 złotych. Dlaczego są aż tak wysokie? Prezes PKN Orlen odniósł się do tego podczas poniedziałkowej konferencji....
zobacz więcej
– Do 2030 r. wydamy na energetykę zero i nisko emisyjną 47 mld zł. Już teraz stawiamy na intensywny rozwój naszych aktywów, tylko w tym roku nakłady inwestycyjne wyniosą ponad 15 mld zł. Od początku mówiłem, że nie podpisuję listów intencyjnych, tylko realizuję ważne projekty. W I kw. tego roku Grupa Orlen posiadała aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,4 GW, w tym 649 MW energii z OZE. Do 2030 r. Grupa Orlen w swoim portfelu osiągnie 4,5 GW, mówimy tu o energetyce nisko- i zeroemisyjnej – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes PKN Orlen.
Zobacz także: PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu
– PKN Orlen od poniedziałku do końca wakacji wprowadza rabat w wysokości 30 groszy za litr benzyny i oleju napędowego – poinformował na Twitterze...
zobacz więcej
Dodał, że Orlen ubiega się też o następne koncesje. – Obecnie do pozyskania jest 11 koncesji i to są koncesje o łącznej mocy 10,5 GW. Oczywiście chcielibyśmy tych koncesji pozyskać jak najwięcej, ale to jest już kwestia konkurencyjności i czekamy na rozstrzygnięcie (postępowania koncesyjnego – red.). Sądzę, że może ono niebawem nastąpić – ocenił prezes PKN Orlen.
Jak zaznaczył, od tego rozstrzygnięcia będzie zależał dalszy procesy inwestycyjny związany z montażem technologicznym i logistką, firmami serwisującymi, obsługą tych farm.
Jego zdaniem zeroemisyjna energetyka nie może funkcjonować bez wsparcia energetyki niskoemisyjnej, czyli gazowej. Orlen ma już dwie elektrownie CCGT we Włocławku i w Płocku (w technologii parowo-gazowej – red.).
Są szanse na tańsze paliwo w wakacje? – To będzie za jakiś czas ogłoszone. Będziemy się starać, by przez okres wakacji była pewnego rodzaju...
zobacz więcej
Dodał, że Orlen Synthos Green Energy prowadzi teraz analizy. – Liczba reaktorów zależy od tego, jak będzie wyglądał nasz bilans po połączeniu z pozostałymi firmami (z PGNiG, z Grupą Lotos – red.). Możliwa jest budowa kilku, a może nawet kilkunastu reaktorów o mocy 300 MW każdy. Energię chcielibyśmy wykorzystać nie tylko na potrzeby zakładów produkcyjnych, ale też zasilić polską sieć – zaznaczył.
Według prezesa Orlenu pierwszy SMR może powstać przed 2030 r. – To są tak zwane granice górne, uzależnione od kwestii regulacyjnej, certyfikacyjnej, przyjęcia rozwiązań prawnych w tym zakresie – dodał.
Daniel Obajtek zadeklarował również, że realizacja wszystkich planów dotyczących rozwoju energetyki jądrowej w Polsce będzie zaspokajała rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. "Nasze inwestycje są uzupełniające do projektu dużej elektrowni atomowej (projekt przygotowany przez rząd – red.), bo w Polsce jest miejsce i na SMR-y i na MMR-y, jak też na „duży atom” – zaznaczył.
Zobacz także: Orlen: Jest zgoda KE na przejęcie kontroli nad Lotosem
Politycy opozycji posługują się fałszywymi danymi do udowodnienia swoich tez; co więcej, pomijają fakt, że wzrost cen paliw w całej Europie i w...
zobacz więcej
Jego zdaniem wojna nie zahamuje transformacji energetycznej, ale ją przyspieszy. Przyznał, że niedawne uwzględnienie przez Parlament Europejski w transformacji energetycznej Unii Europejskiej energetyki opartej o źródła gazowe i atom może ułatwić finansowanie takich projektów inwestycyjnych.
– Ta decyzja, jeśli przejdzie całą ścieżkę legislacyjną, otworzy drogę do pozyskania różnych modeli finansowania. Dla inwestorów to będzie sygnał, że ta technologia jest akceptowana, że nie będzie za bardzo obciążona różnymi kwestiami regulacyjnymi, które mogłyby ograniczać stopę zwrotu z tej inwestycji – stwierdził Obajtek.
Zwrócił uwagę, że transformacja energetyczna obejmuje też rynek paliw. – Inwestujemy w rozwój paliw alternatywnych. Jeden hub wodorowy już działa, kolejne projekty są w realizacji. Pracuje już hub w Orlen Południe w Trzebini, drugi powstaje we Włocławku. Przygotowujemy się też do inwestycji w Płocku. Inwestujemy też w infrastrukturę ładowania, ze 100 stacji wodorowych, które mają działać do 2030 roku, 57 ma powstać w Polsce, 28 na Słowacji i 26 w Czechach – powiedział prezes spółki.
PKN Orlen podpisał z firmą Alstom porozumienie o strategicznej współpracy przy dostawach bezemisyjnych, ekologicznych pociągów i paliwa wodorowego...
zobacz więcej
Przypomniał, że Orlen chce być aktywny także na rynku produkcji biogazu. – Prowadzimy proces inwestycyjny następnej biogazowni. Proces rozwoju biogazowni zaczęliśmy półtora roku temu i już mam trzy, więc tu też nasza aktywność jest bardzo duża i będzie bardzo duża, planujemy kolejną inwestycję w najbliższym czasie – podkreślił Obajtek.
Zobacz także: Małe reaktory jądrowe SMR w Polsce. Obajtek o odnawialnych źródłach energii