RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Elementarna rzetelność” w sprawie ochrony polskich granic. Tusk kontra Tusk [WIDEO]

W czasie niedawnej wizyty w Kołobrzegu lider PO Donald Tusk został zapytany o budowę zapory na granicy z Białorusią. Stwierdził, że nigdy nie był przeciw, a jedynie „zgłaszał wątpliwości”, czy rząd jest w stanie skutecznie zapobiegać nielegalnej imigracji. Zaapelował przy tym o „elementarną rzetelność” i sprawdzenie, jak w przeszłości komentował „sytuację na granicy”.

„Ten mur nie powstanie” – grzmiał Tusk. Minął się z prawdą [WIDEO]

– Oni nie chcą zbudować żadnego muru; jakby chcieli, to by to zaczęli robić. Ja bym wiedział, jak to zrobić – grzmiał Donald Tusk w październiku...

zobacz więcej

Pytanie wobec byłego premiera nie było przypadkowe, bo – rzeczywiście, jak sam wspomniał – wielokrotnie wypowiadał się na temat powstającej zapory, a wcześniej także samego kryzysu migracyjnego. Teraz został poproszony o komentarz, ponieważ parlament Finlandii w ubiegłym tygodniu zdecydował o budowie zapory na granicy z Rosją. Finowie tłumaczą to koniecznością ochrony m.in. przed próbą wykorzystania imigrantów do destabilizacji sytuacji w tym kraju.

Donald Tusk o murze na granicy


Reporter TVP3 Szczecin zapytał lidera PO, który był w Kołobrzegu, o zasadność budowy zapory na granicy z Białorusią, w kontekście podobnych rozwiązań w Finlandii.

– Akurat taka elementarna rzetelność, gdyby towarzyszyła niektórym mediom, szczególnie tzw. mediom publicznym, taka zwykła rzetelność wystarczyłaby, żeby sprawdzić, jak komentowałem sytuację na granicy, potrzebę pilnowania granicy za wszelką cenę, walki z nielegalną migracją – odpowiedział Donald Tusk, przewodniczący PO.

Dalej przekonywał, że sam nie był przeciwnikiem budowy zapory, a jedynie wątpił, czy ona powstanie. – Ja zgłaszałem wątpliwości, czy ten rząd jest w stanie zbudować zaporę, która skutecznie zapobiegnie nielegalnej migracji – powiedział Donald Tusk.

Wcześniejsze komentarze projektu budowy zapory


Przypomnijmy kilka cytatów z wypowiedzi lidera PO, odnoszących się do pomysłu budowy zapory.

13 października 2021 r. po posiedzeniu klubu Koalicji Obywatelskiej szef Platformy zapowiedział, że jego parlamentarzyści będą głosować przeciwko specustawie o budowie zapory na granicy z Białorusią: „Pojawił się pomysł budowy muru, konkretnie pomysł wydania poza wszelką kontrolą miliarda sześciuset milionów złotych. (...) Oni nie chcą zbudować żadnego muru. Jakby chcieli, to zaczęliby to robić”. – Ten mur nie powstanie ani w ciągu roku, ani w ciągu trzech lat – przekonywał przed kamerami. Jak bardzo się pomylił, przekonaliśmy się pod koniec czerwca, gdy budowa fizycznej zapory została zakończona po niewiele ponad 8 miesiącach.

Tusk o imigrantach: Biedni ludzie, którzy szukają miejsca na ziemi


Innym razem, w sierpniu tego samego roku, na briefingu prasowym w Goniądzu były premier komentując działania polskich władz mówił o „ponurej propagandzie wymierzonej w migrantów”.

– To są biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na ziemi i nie trzeba robić takiej obrzydliwej, ponurej propagandy wymierzonej w migrantów, bo to są ludzie, którzy potrzebują pomocy i z drugiej strony oczekiwałbym, zamiast takiej szpetnej propagandy, konkretnych decyzji, informacji, w jaki sposób będzie chroniona nasza granica – komentował Tusk.

Zobacz także: Donald Tusk niezadowolony ze szczytu NATO. „Jestem naprawdę zaniepokojony”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej