RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nawoływał do zabójstwa prezydenta i premiera. ABW zatrzymało Piotra U.

Najnowsze

Popularne

Funkcjonariusze ABW zatrzymali w Bełchatowie Piotra U., który nawoływał do zabójstwa prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i policjantów – dowiedział się portal tvp.info. Sąd aresztował mężczyznę na trzy miesiące. Według służb sprawa jest rozwojowa.

Zamach na byłego premiera Japonii. Shinzo Abe nie żyje

Były premier Japonii Shinzo Abe zmarł w wyniku obrażeń po zamachu na wiecu wyborczym – poinformowała publiczna japońska stacja NHK, powołując się...

zobacz więcej

Informację o zatrzymaniu Piotra U. potwierdził portalowi tvp.info Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Śledztwo w tej sprawie prokuratura wszczęła w połowie czerwca po zawiadomieniu złożonym przez Wydział Zamiejscowy w Łodzi Delegatury ABW w Katowicach.

U. publikował na Facebooku „obraźliwe i wulgarne wypowiedzi zawierające nieprawdziwe stwierdzenia skierowane w stronę urzędującego prezydenta RP”. Przez swoją aktywność w mediach społecznościowych nawoływał do zabójstwa prezydenta i premiera Polski oraz funkcjonariuszy policji.

Żaryn przekazał, że mężczyźnie prokuratura postawiła zarzut „publicznego pochwalania zbrodni zabójstwa w celu wyniszczenia określonych grup etnicznych, nawoływania do zabójstwa prezydenta RP, urzędującego prezesa rady ministrów i funkcjonariuszy policji, a także znieważenia prezydenta RP”.

Podczas przesłuchania 24 czerwca Piotr U. nie przyznał się do postawionych mu zarzutów i złożył wyjaśnienia; twierdził, że wyraził jedynie swoje poglądy, nikogo nie obrażał.

Decyzją sądu podejrzany trafił do aresztu na trzy miesiące, gdzie czeka na proces. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział Zamiejscowy w Łodzi Delegatury ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.

– Piotr U. jest pierwszym podejrzanym w tej sprawie. Sprawa jest rozwojowa – dodaje Żaryn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej