RAPORT

Pogarda

Ile kosztuje energia elektryczna w UE? W Polsce dwukrotnie mniej od średniej

Najdrożej jest w Hiszpanii, Danii i Włoszech (fot. Shutterstock/Sunshine Studio)
Najdrożej jest w Hiszpanii, Danii i Włoszech (fot. Shutterstock/Sunshine Studio)

Najnowsze

Popularne

W porównaniu do pierwszego kwartału 2021 roku średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Unii Europejskiej wzrosła o 32 proc. i wyniosła 29,2 eurocentów za kWh – wynika z raportu przedstawionego przez Komisję Europejską. Zgodnie z dokumentem za kilowatogodzinę w polskim gospodarstwie domowym trzeba było zapłacić prawie dwukrotnie mniej od średniej unijnej – 16,54 eurocentów. Jako główną przyczynę gwałtownego wzrostu cen energii w Europie raport wskazuje wojnę na Ukrainie.

Jaka przyszłość elektrowni w Ostrołęce? Deklaracja premiera

Będziemy utrzymywać tak długo jak trzeba będzie elektrownie w Ostrołęce, te węglowe, i tę gazową, po to, żeby nasza polityka energetyczna była...

zobacz więcej

Komisja Europejska opublikowała w piątek raport dotyczący rynku energii elektrycznej i gazu w I kwartale 2022 r. W dokumencie podkreślono, że nieuzasadniona agresja Rosji na Ukrainę „wzmocniła niepewność wokół europejskiego bezpieczeństwa dostaw gazu i zmienność cen na europejskich rynkach”.

Jak czytamy, wysokie hurtowe ceny energii elektrycznej wywierają presję na ceny detaliczne, wpływając zarówno na gospodarstwa domowe, jak i sektory przemysłowe z rosnącymi rachunkami za energię.

Historycznie wysokie ceny energii


„Raport dotyczący rynku energii elektrycznej pokazuje, jak wpływ międzynarodowych sankcji na Rosję i obawa przed zakłóceniami w dostawach przyczyniły się do tego, że ceny energii elektrycznej osiągnęły historyczne poziomy w pierwszym kwartale 2022 roku” – wskazano.

Średnia cena hurtowa za megawatogodzinę (MWh) w UE wyniosła w tym roku 201 euro, czyli o 281 procent więcej niż w pierwszym kwartale 2021 roku. Natomiast zużycie energii elektrycznej nieznacznie spadło (-1 proc.), w czym pomogła łagodna zima i na co miały wpływ wysokie ceny energii elektrycznej.

Kiedy koniec wzrostu cen? „Jesteśmy blisko szczytu inflacji”

Szczyt inflacji wystąpi najprawdopodobniej w wakacje, potem będziemy powoli schodzić w dół – powiedział w piątek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał,...

zobacz więcej

Największe wzrosty cen hurtowych energii elektrycznej rok do roku w krajach UE zarejestrowano w Hiszpanii i Portugalii (+411 proc.), Grecji (343 proc.) i Francji (+336 proc.), przy czym Włochy odnotowały najwyższą średnią cenę kwartalną (249 euro/MWh), która była o 318 proc. wyższa niż w tym samym okresie w 2021 r.

Ceny energii w UE. Jak wypada Polska?


KE opublikowała też infografikę, na której przedstawiono szacunkowe ceny energii elektrycznej w gospodarstwach domowych poszczególnych państw UE.

Na czele listy jest Hiszpania, gdzie za kilowatogodzinę (kWh) trzeba zapłacić 51,5 eurocentów, następnie Dania (45,3 eurocenty/kWh) i Włochy (42,0 eurocenty/kWh).

W Polsce za kilowatogodzinę zapłacić trzeba 16,54 eurocentów. KE zwraca uwagę, że podobnie jak w poprzednich kwartałach, Węgry (10,0 eurocentów/kWh) i Bułgaria (10,9 eurocentów/kWh) utrzymały swoją pozycję państw członkowskich z najtańszymi cenami energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Średnia unijna wzrosła o 32 proc. do 29,2 eurocentów/kWh w porównaniu do marca 2021 r.

Największe wzrosty rok do roku w kategorii gospodarstw domowych odnotowano w Holandii (+174 proc.), Hiszpanii (+120 proc.) i Grecji (+111 proc.). Największe spadki rok do roku oszacowano dla Słowenii (-28 proc.), oraz Rumunii (-7 proc.). Zobacz cały Raport Komisji Europejskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej