RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Tradycja nie umiera” na antenie TVP Info

Już w sobotę 7 stycznia o godzinie 14.00 na antenie TVP Info zadebiutuje nowy, niezwykle interesujący program „Tradycja nie umiera”. To prawie półgodzinna wycieczka do świata etnodesignu. Podczas niej widz będzie mógł zobaczyć i zrozumieć, dlaczego młodzi polscy twórcy tak chętnie inspirują się sztuką ludową i skąd się wzięła moda na „powrót do korzeni”. W programie nie zabraknie oczywiście rozmów z artystami, którzy sztukę ludową i zamiłowanie do rękodzieła wynieśli z domu, z rodzinnej tradycji.

Co to jest etnodesign? To sztuka wzornictwa przemysłowego, czerpiąca inspiracje ze sztuki ludowej. To, co znamy z wiejskich chat czy ze skansenów: ludowe wzory czy przedmioty codziennego użytku, nabierają nowych funkcji i nowego znaczenia. Właśnie to wszystko, te arcydzieła „wskrzeszonej” sztuki ludowej będą pokazywane w nowym programie emitowanym w soboty w TVP Info.

Nasz program traktuje o polskiej tradycji, ale takiej która jest na nowo interpretowana, w inspirujący, bardzo piękny sposób. Sięgamy do źródeł tej tradycji i rozmawiamy o jej przetwarzaniu – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Katarzyna Dydo, prowadząca nowy program. – Pokazujemy właśnie to, jak projektanci, designerzy, a nawet kucharze sztukę ludową interpretują. A robią to w sposób bardzo barwny, czyli taki, jaki właśnie jest nasz folklor – dodaje prowadząca.

Katarzyna Dydo podkreśla, że jednym z największych walorów programu są ludzie, którzy w nim występują. – Zarówno ci którzy tworzą kulturę ludową z pokolenia na pokolenie, ale także młodzi projektanci, którzy mają fantastyczne pomysły – dodaje dziennikarka i zapewnia, że „tradycja” pokazana w programie nie jest nudna, a piękna i „cieszy oko”.„Tradycja nie umiera” to cykl ośmiu 24-minutowych programów pokazujących miejsce polskiej tradycji we współczesnym świecie globalizacji i uniformizacji, które będą próbą pokazania współcześnie powstających przedmiotów i szeroko rozumianej sztuki, która w różny sposób nawiązuje do polskiej kultury ludowej. Wspólną inspiracją będą wybrane motywy, surowce, techniki rękodzielnicze, tradycja zakorzeniona w kulturze ludowej.

foto

W kolejnych odcinkach twórcy programu zajmą się modą, designem, architekturą, street art’em, tańcem, teatrem, muzyką, czyli wszystkimi sztukami, które w jakikolwiek sposób czerpią z tradycji.

W programie gościć będą zarówno twórcy sztuki, jak i osoby, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z etnodesignem. W pierwszym odcinku rozmowa m.in. z Marią Sadowską, piosenkarką i projektantką ubrań stylizowanych na folkowe.

Premiera w sobotę 7 stycznia o godzinie 14.00 w TVP Info

Zobacz więcej