Śledczy zajmą się zasypanymi fortyfikacjami

Zasypana bateria na Helu (fot. TVP)

– Zasypanie tzw. Baterii Greckiej na Helu, która była wpisana do rejestru zabytków, to kuriozum. Jeżeli doszło do zniszczenia tego obiektu, to cała sprawa nadaje się do prokuratury – tak Piotr Żuchowski, wiceminister kultury oraz Generalny Konserwator Zabytków, komentuje sprawę zniszczenia nadmorskich fortyfikacji. Zapowiada także objęcie sprawy szczególnym nadzorem. Sprawą zajęła się już gdyńska prokuratura wojskowa.

Pod koniec 2011 r. prywatna firma na zlecenie wojska w ramach rekultywacji terenów, które mają być przekazane Lasom Państwowym, zniszczyła powojenne fortyfikacje na Helu wchodzące w skład 3 Baterii Artylerii Stałej. Przy okazji zasypano piaskiem przedwojenne umocnienia tzw. Baterię Grecką. Ten obiekt był wpisany do rejestru zabytków.

Generalny Konserwator Zabytków mówi o decyzji wojskowych krótko: kuriozum. – To jest smutne wydarzanie, które przypomina mi powiedzenie mojego ojca: miłosierdzie Boże i głupota ludzka nie znają granic. Najsmutniejsze jest, że zdarzyło się to za przyczyną działania i pomysłów funkcjonariuszy publicznych – mówi Żuchowski.

Zdaniem wiceministra, tzw. Bateria Grecka to obiekt o wyjątkowym znaczeniu, nie tylko jako zabytek militarny, ale także jako pomnik historyczny. – Teraz trzeba jak najszybciej się tam pojawić, w jakiś sposób zdjąć piasek oraz gruz i zobaczyć, co się stało. Czy baterię tylko zasypano, czy też może, jak niektórzy przypuszczają, wycięto pewne elementy metalowe. Jeżeli doszło do zniszczenia zabytku, to sprawa nadaje się do prokuratora – stwierdził Żuchowski.

Generalny Konserwator Zabytków zapowiedział, że sprawa znajduje się pod jego szczególnym nadzorem.

Umocnienia na Helu były jedną z największych atrakcji turystycznych półwyspu. Zniszczona 3 Bateria Artylerii Stałej powstała w latach 50. ubiegłego wieku. W jej skład wchodziły stanowiska armat, schrony amunicyjne oraz bunkry. Z kolei tzw. Bateria Grecka powstała w latach 30. jako część fortyfikacji nadmorskich II RP. Pod koniec lat 90. została wpisana do rejestru zabytków.

Zobacz więcej