RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nowy gazociąg w Grecji otwarty. Dostarczy gaz Bułgarii

Otwarcie gazociągu w Grecji (fot. PAP/EPA/ACHILLEAS CHIRAS )
Otwarcie gazociągu w Grecji (fot. PAP/EPA/ACHILLEAS CHIRAS )

Najnowsze

Popularne

Grecki premier Kiriakos Mitsotakis i bułgarski szef rządu Kirił Petkow otworzyli w piątek gazociąg w Komotini w północnej Grecji. Ma on umożliwić Grecji pozyskiwanie surowca z innych źródeł niż z Rosji. Odchodzący ze stanowiska premier Bułgarii powiedział podczas ceremonii, że inwestycja jest wyrazem starań krajów południowo-wschodniej Europy osiągnięcia niezależności energetycznej.

Moskwa wydala kanadyjskie media. Jest odpowiedź premiera Trudeau

Decyzja Putina, by wydalić kanadyjskie media z Moskwy jest próbą uciszenia ich przed przedstawianiem faktów i jest niedopuszczalna – napisał na...

zobacz więcej

W ciągu najbliższych tygodni gazociąg ma zostać wypełniony azerskim gazem i zrekompensuje przerwanie dostaw błękitnego paliwa z Rosji. Ssurowiec nie jest dostarczany do Bułgarii od kwietnia. Dostawy zostały wstrzymane kilka tygodni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sofia odmówiła płatności za gaz w rublach, czego domagała się Moskwa.

Projekt budowy 182-kilometrowego gazociągu łączącego Komotini w Grecji ze Starą Zagorą w Bułgarii powstał w 2009 roku, ale budowa rozpoczęła się dopiero po dziesięciu latach. Koszt budowy szacowano na 220 miliony euro, z czego 45 mln euro pochodziło z funduszy unijnych.

Zobacz także: Władze Bułgarii oceniają, że zakręcenie rosyjskiego kurka z gazem, „to szantaż”


Gazociąg ma przepustowość trzech miliardów metrów sześciennych, z możliwością rozbudowy do pięciu. Dzięki realizacji inwestycji umożliwione zostało podłączenie Bułgarii przez Grecję do gazociągu, który ma zaopatrywać Europę Zachodnią w gaz ze złoża z Azerbejdżanu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej