RAPORT

Tusk kontra Tusk

Nie żyje Grzegorz Zinkiewicz – wybitny polski ikonopis

Grzegorz Zinkiewicz był wybitnym ikonografem (fot. Shutterstock)
Grzegorz Zinkiewicz był wybitnym ikonografem (fot. Shutterstock)

Zmarł Grzegorz Zinkiewicz. Sylwetkę wybitnego polskiego ikonografa przybliżyła „Gazeta współczesna”. Jak podkreślono artysta „był znany jako skromny i ciepły człowiek”. Był żonaty, miał dwie córki.

Wspólna data Wielkanocy od 2025 roku? Prawosławny biskup jest „za”

Szef Stałej Misji Patriarchatu Konstantynopola przy Światowej Radzie Kościołów (ŚRK) arcybiskup Telmessosu - Hiob opowiedział się za reformą...

zobacz więcej

Grzegorz Zinkiewicz urodził się w 1977 roku w Bielsku Podlaskim. Był w grupie pierwszych absolwentów tamtejszego, jedynego w Polsce Studium Ikonograficznego. Piotr Łozowik z redakcji „Gazety Współczesnej” podkreślił że Grzegorz Zinkiewicz był osobą wyjątkową. Jak powiedział, przez swoją wytężoną pracę, wiarę i poczucie misji stał się jednym z najznamienitszych ikonografów w kraju. Dziennikarz dodał, że Grzegorz Zinkiewicz pracował i Warszawie, i w regionie – w tym w cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim.

Artysta zajmował się sztuką ikonograficzną domową, ale również monumentalną dla cerkwi. Ostatnią jego realizacją były polichromie w cerkwi Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Maleszach. Właśnie nad nimi pracował w chwili śmierci w swojej pracowni.

Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski w komunikacie kondolencyjnym pisze, że Grzegorz Zinkiewicz był uczniem wybitnego Aleksandra Sokołowa. Inspiracją w jego ikonografii była twórczość archimandryty Zenona (Teodora).

W komunikacie przypomniano słowa Anny Palusińskiej, która o pracach Grzegorza Zinkiewicza pisała: „Malarstwo monumentalne Grzegorza Zinkiewicza jest wyjątkowe na tle współczesnej sztuki sakralnej w Polsce. Cechą najistotniejszą jego twórczości jest kontynuacja klasycznej, bizantyńskiej tradycji ikonograficznej, zarówno w aspekcie formy, stylistyki i plastycznych środków wyrazu, jak i od strony kanonu definiującego treściową zawartość wizerunków”.

Kancelaria dodała, że „zmarły artysta był autorem nieprzebranej ilości ikon oraz twórcą polichromii w kaplicy Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, cerkwi Kaspierowskiej Ikony Matki Bożej w Widowie, kaplicy akademickiej świętych Cyryla i Metodego w Warszawie, katedry Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego i ostatnio cerkwi świętych apostołów Piotra i Pawła w Maleszach”.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 18.00 w cerkwi świętego Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim – poinformował dziennik regionalny „Gazeta Współczesna”, natomiast Ceremonia pochówku odbędzie się jutro o godzinie 8.00 na cmentarzu w Strykach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej