RAPORT

Pogarda

Niedzielski: Obserwujemy mniej więcej 60-proc. wzrosty zakażeń koronawirusem

Najnowsze

Popularne

Przez ostatnie dwa tygodnie obserwujemy mniej więcej 60-procentowe wzrosty. W tej chwili przez większość dni liczba przypadków raportowanych codziennie przekracza tysiąc. Wskaźnik R zwiększył się do poziomu bliskiego 1,5 – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Letnia fala koronawirusa”. Podwariant Omikrona paraliżuje niemieckie szpitale

Gwałtownie zwiększa się absencja personelu w niemieckich szpitalach, co jest wynikiem letniej fali koronawirusa. To stwarza zauważalne problemy dla...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Szef MZ poinformował na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i Radą ds. COVID, że „przez ostatnie dwa tygodnie z każdego tygodnia na tydzień obserwujemy mniej więcej 60–procentowe wzrosty” zakażeń koronawirusem.

– W tym tygodniu przez większość dni liczba przypadków raportowanych codziennie przekracza tysiąc. Ta liczba badań jest w okolicach 6 tys. i te wzrosty, które obserwujemy z tygodnia na tydzień, doprowadziły do tego, że wskaźnik R, czyli tzw. wskaźnik reprodukcji zwiększył się do poziomu bliskiego 1,5, a to jest jeden z najwyższych poziomów, jakie obserwowaliśmy w trakcie pandemii – powiedział.

Jak dodał, sytuacja epidemiczna „nakazuje przede wszystkim skoncentrować się do monitorowania hospitalizacji – to jeden z wniosków z dzisiejszej dyskusji z ekspertami”.

Nowe ogniska zakażeń. Dziesiątki milionów osób w Chinach objął lockdown

Dziesiątki milionów osób znalazło się w lockdownie z powodu nowych ognisk epidemii COVID-19 w Chinach, a lokale w dużych miastach zostały zmuszone...

zobacz więcej

Niedzielski powiedział, że w tej chwili jest 450 osób hospitalizowanych.

Wyjaśnił, że mają one nieco inny przebieg niż w poprzednich fazach epidemii.
B – Część tych hospitalizacji nie wynika z oceny stanu zdrowia pacjentów, który byłby upoważniający do hospitalizacji, tylko to są pacjenci w stanach lekkich, którzy przyjmują w trybach ambulatoryjnym i szpitalnym leki, które stosujemy w zakresie zwalczania COVID–19 – powiedział Niedzielski.

Poinformował, że pod respiratorami jest 16 osób w kraju.


Minister Niedzielski zaznaczył, że „hospitalizacje są dziś najważniejszym parametrem, który obserwowany jest w kraju”.

– Dwa razy w tygodniu otrzymujemy raporty, które mówią o liczbie hospitalizacji. Będzie to główny parametr, który będzie podstawą do podejmowania ewentualnych decyzji dotyczących stosowania instrumentów zapobiegających COVID–19 – zapowiedział szef MZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej