RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sejm przyjął reformę prawa karnego

Opozycję martwi „zastraszanie” przestępców (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Opozycję martwi „zastraszanie” przestępców (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Sejm przyjął reformę prawa karnego. M.in. zaostrza ona kary za najcięższe przestępstwa, wprowadza tzw. bezwzględne dożywocie i konfiskatę aut pijanych kierowców. Za nowelizacją głosowało 229 posłów, 173 było przeciw, 39 wstrzymało się od głosu. Obszerna nowelizacja trafi teraz do Senatu.

„Zabójstwa muszą być ścigane możliwie długo”. Minister chce wydłużyć okres przedawnień

– Są zarzuty dla trzech sprawców zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów – potwierdził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dwóch z nich przyznało...

zobacz więcej

– Kary muszą być na tyle surowe, żeby skutecznie odstraszały zwłaszcza najgroźniejszych przestępców, dopuszczających się zbrodni godzących w życie, zdrowie i wolność człowieka – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Reformę krytykowały kluby opozycyjne. – Można określić te zmiany jako zmiany o charakterze represyjnym, które nie mają prowadzić do zwiększenia kultury prawnej, a raczej do zastraszania i raczej siłowego wymuszania takich, a nie innych zachowań – przekonywał podczas debaty Tadeusz Zwiefka (KO) . Wniosek KO o odrzucenie tej reformy nie uzyskał jednak większości w sejmowym głosowaniu.

Większości nie uzyskały też trzy poprawki Polski 2050. Sejm przyjął siedem poprawek Prawa i Sprawiedliwości precyzujących niektóre przepisy.

Bezwzględne dożywocie, nowe kategorie przestępstw


Nowelizacja podnosi górną granicę terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat, przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużono okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. Nowela wprowadza też nowy typ przestępstwa - przyjęcie zlecenia zabójstwa. Karalne ma być też przygotowanie do zabójstwa.

Brutalny gwałt na 86-latce. 37-latek miał zgwałcić krewną partnerki

37-letni mężczyzna został zatrzymany za gwałt ze szczególnym okrucieństwem 86-letniej kobiety. Ofiara, która została bardzo poważnie pobita, była...

zobacz więcej

Zmiany przewidują też wprowadzenie kary bezwzględnego dożywocia, czyli dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Decyzja o tym będzie zależała od uznania sądu, który będzie mógł wymierzyć tę karę w dwóch sytuacjach: jeżeli sprawca był skazywany już wcześniej za najpoważniejsze, określone przestępstwa lub jeżeli jego wyjście na wolność będzie zagrażało bezpieczeństwu ludzi.

Zaproponowano też zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze seksualnym i pedofilię. Kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie grozić za gwałt ze szczególnym okrucieństwem (teraz do 15 lat więzienia).

Za zgwałcenie z następstwem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu będzie grozić od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie - teraz jest to od 2 do 12 lat. Za zgwałcenie z następstwem w postaci śmierci ofiary grozić będzie od 8 do 30 lat więzienia lub dożywocie (teraz 2-12 lat).

W przepisach znalazły się nowe typy kwalifikowane zgwałceń, np. na kobiecie ciężarnej, z posługiwaniem się bronią palną czy z utrwalaniem obrazu i dźwięku tego czynu. Będzie za nie groziło nawet do 20 lat więzienia.

Karze od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocia będzie podlegać także sprawca zgwałcenia dziecka. – Zaostrzamy zasady warunkowego zwolnienia dla recydywisty seksualnego. Będzie to możliwe po odbyciu trzech czwartych kary, nie po dwóch trzecich kary – informował resort sprawiedliwości.

Przeczytaj także: Pijany policjant zabił kobietę. Jest nagranie

Na podwójnym gazie, na czołówkę z radiowozem. „Wyczyn” młodego kierowcy

W Komorowie (woj. mazowieckie) doszło do wypadku z udziałem radiowozu. Ranne zostały trzy osoby, w tym dwoje policjantów. Według wstępnych ustaleń...

zobacz więcej

Podwyższono z 500 do 800 zł kwotę, od której kradzież przestaje być wykroczeniem a staje się przestępstwem. Nowelizacja zakłada konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy.

Jeśli pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy, orzekany byłby przepadek równowartości pojazdu określonej w polisie ubezpieczeniowej, a w razie braku polisy - średnią wartość rynkową odpowiadającą wartości pojazdów podobnych. Jeśli sprawca prowadziłby nie swój pojazd, sąd orzekałby nawiązkę.

Zwiększy się również maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a obecnie do 12 lat – informowało MS.

Większość nowelizacji ma wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej