RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosyjscy żołnierze boją się HIMARS-ów. Dezerterują

Rosyjscy żołnierze boją się kolejnych ostrzałów z wyrzutni HIMARS (fot. arch.PAP/EPA/TOMS KALNINS)
Rosyjscy żołnierze boją się kolejnych ostrzałów z wyrzutni HIMARS (fot. arch.PAP/EPA/TOMS KALNINS)

Najnowsze

Popularne

Rosyjscy żołnierze w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy dezerterują w obawie przed ukraińskimi atakami z amerykańskich wyrzutni HIMARS; w związku z ucieczką niemal 30 wojskowych na front przybyli funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) – oznajmiły władze regionu zaporoskiego.

Zełenski: Zachodnia artyleria zaczęła wreszcie działać z całą mocą

Zachodnia artyleria zaczęła wreszcie działać z całą mocą. Broń, którą otrzymaliśmy od naszych partnerów, jej dokładność jest taka, jaka powinna być...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

„Według ukraińskiego wywiadu po zaatakowaniu przez (nasze) siły zbrojne (rosyjskich) obiektów wojskowych w obwodzie zaporoskim z broni precyzyjnego rażenia w szeregach wroga wybuchła panika. Żołnierze przeciwnika masowo opuszczają magazyny uzbrojenia i sprzętu wojskowego, bojąc się kolejnych ostrzałów z wyrzutni HIMARS” – czytamy w komunikacie zaporoskiej administracji obwodowej.

Jak przekazały regionalne władze, głównym zadaniem FSB ma być przeprowadzenie śledztwa w związku z samowolnym opuszczeniem wyznaczonych pozycji przez rosyjskich żołnierzy.

Przerwa operacyjna w działaniach wojsk rosyjskich na Ukrainie

Rosyjskie wojska na Ukrainie zaczęły prawdopodobnie przerwę operacyjną i ograniczają się do działań na małą skalę, by zregenerować wyczerpane siły;...

zobacz więcej

W środę sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow poinformował w rozmowie z amerykańskim dziennikiem „Wall Street Journal”, że wyrzutnie HIMARS znacząco zmieniają sytuację na polu walki na korzyść Kijowa.

Dzięki tej broni wojska Ukrainy zaczęły atakować w precyzyjny sposób cele przeciwnika na tyłach frontu, m.in. magazyny amunicji i paliw na okupowanych terytoriach. Wcześniej przeprowadzanie takich operacji nie było możliwe.

„Przeciwnik koncentruje znaczne zasoby artylerii i broni pancernej na każdym kilometrze kwadratowym. Nie jesteśmy w stanie temu sprostać, to daje Rosji przewagę. (...) Niemniej dziewięć mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS i podobne zestawy, przekazane nam przez USA i sojuszników, działają już ze śmiertelnym (dla wroga) skutkiem. Rosjanie są bezbronni wobec tych systemów i bardzo zaniepokojeni (z tego powodu)” – zaznaczył Daniłow, cytowany przez „WSJ”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej