RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Przerwa operacyjna w działaniach wojsk rosyjskich na Ukrainie

Rosjanie spowodowali ogromne zniszczenia na Ukrainie (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Rosjanie spowodowali ogromne zniszczenia na Ukrainie (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Rosyjskie wojska na Ukrainie zaczęły prawdopodobnie przerwę operacyjną i ograniczają się do działań na małą skalę, by zregenerować wyczerpane siły; Kreml szykuje niejawną mobilizację gospodarki na przedłużoną wojnę – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Pustoszeje rosyjska arktyczna baza wojskowa. Przeanalizowali zdjęcia satelitarne

Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazują odpływ sprzętu i żołnierzy z rosyjskiej bazy Alakurtti, położonej blisko granicy z Finlandią. Zdaniem...

zobacz więcej

Po raz pierwszy w ciągu 133 dni wojny władze Rosji nie ogłosiły żadnych zdobyczy terytorialnych. To potwierdza wcześniejsze przypuszczenia ISW, że rosyjskie wojska mają przerwę operacyjną po przejęciu kontroli nad Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – napisano w najnowszym raporcie Instytutu.

Według ISW ostatniej doby siły rosyjskie wciąż prowadziły nieudane ataki na ograniczoną skalę na wszystkich kierunkach.

Przerwa operacyjna nie zakłada zaprzestania wszelkich działań wojennych. Oznacza, że Rosjanie będą ograniczeni do działań na małą skalę, będą się starali przygotować grunt pod większe operacje ofensywne i odzyskać zdolności bojowe - ocenili eksperci.

Kreml w dalszym ciągu dąży do stworzenia warunków dla ukrytej mobilizacji rosyjskiej gospodarki. Duma Państwowa przyjęła ustawę, która ma dać rządowi znacznie bardziej bezpośrednią kontrolę nad działalnością państwowych i prywatnych firm. Pozwoli m.in. na odwoływanie pracowników z urlopów i zmuszenie ich do pracy w weekendy, święta i w nocy.

Ustawa musi jeszcze przejść przez wyższą izbę parlamentu, Radę Federacji, a następnie zostać podpisana przez prezydenta Władimira Putina.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej