RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Scholz: AfD żądająca uruchomienia Nord Stream 2 to „partia rosyjska”

Nord Stream 2 w Niemczech (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Nord Stream 2 w Niemczech (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Debata w Bundestagu była poświęcona w środę w przeważającej mierze kwestiom energetycznym, szczególnie w obliczu możliwości odcięcia gazu przez Rosję. Kanclerz Olaf Scholz ostro zareagował na żądania posłów AfD i Lewicy, którzy domagają się czasowego uruchomienia zamkniętego w wyniku sankcji rurociągu Nord Stream 2. Nazwał AfD „partią rosyjską”.

Nie liczmy na przebudzenie sumień. Macron i Scholz wciąż wierzą w „dialog” z Rosją

Ogrom zbrodni rosyjskich na Ukrainie, który w końcu mogli zobaczyć na własne oczy Emmanuel Macron i Olaf Scholz, nie spowoduje, że odrzucą politykę...

zobacz więcej

– Twierdzę, że AfD to nie tylko prawicowa populistyczna partia, ale także partia rosyjska – skomentował Scholz wypowiedź posła AfD Steffena Kotre. Polityk AfD ocenił wcześniej sankcje wobec Rosji jako „bezużyteczne” i wzywał do uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję z Niemcami. Do podobnego kroku namawiali także przedstawiciele Die Linke (Lewicy).

W trakcie środowej debaty w Bundestagu Scholz podkreśli także, że Niemcy nadal przygotowują się do rezygnacji z rosyjskiej ropy i gazu, budując niezbędną infrastrukturę. – Prawdziwe bezpieczeństwo energetyczne Niemiec leży w interesie wszystkich obywateli – stwierdził.

Rosja zapowiedziała ostatnio, że 11 lipca rozpocznie „prace konserwacyjne” rurociągu Nord Stream 1, co wielu obserwatorów uważa za pretekst do całkowitego „zakręcenia kurka”: z gazem dla Niemiec.

Zobacz także: Niemieckie media: Kanclerz Scholz koryguje kurs wobec Nord Stream 2


Za alternatywę dla rosyjskiego gazu ziemnego uważa się skroplony gaz LNG, transportowany do Europy tankowcami, głównie z USA czy Kataru. W przeciwieństwie do innych krajów UE, Niemcy nie posiadają jeszcze terminalu umożliwiającego przyjmowanie LNG. Pierwszy taki terminal powstaje obecnie w Wilhelmshaven i powinien być gotowy do użytku pod koniec grudnia. Kolejny może powstać w Brunsbettel (Szlezwik-Holsztyn) na początku 2023 roku – poinformowało federalne ministerstwo gospodarki. W związku z niepewną sytuacją rząd i parlament spodziewają się pracowitych tygodni, mimo przerwy wakacyjnej. – Dlatego radzę kolegom z grupy, by byli łatwo dostępni. Nikt z nas nie wie, czy Putin całkowicie zakręci kurek z gazem, czy nie – powiedziała Katja Mast, przewodnicząca klubu parlamentarnego SPD, zapowiadając możliwość zwołania specjalnej sesji w sprawie niedoboru gazu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej