RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zacharowa atakuje prezydenta Dudę. Chodzi o słowa dot. Bałtyku

Maria Zacharowa (fot. Maksim Konstantinov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Maria Zacharowa (fot. Maksim Konstantinov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Wypowiedź prezydenta Polski Andrzeja Dudy w sprawie Morza Bałtyckiego to czysta prowokacja – powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Przedstawicielka zbrodniczego reżimu Putina oznajmiła, że to zachowanie „niedopuszczalne” w relacjach międzynarodowych.

Rosja wściekła na Jarosława Kaczyńskiego. Poszło o ochronę polskiej granicy

Przyczyn kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej należy szukać w działaniach krajów zachodnich, które wywołały fale migracji; Zachód...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda otwierając w poniedziałek Radę Bezpieczeństwa Narodowego ocenił, że zgoda na poszerzenie sojuszu o Szwecję i Finlandię zwiększy bezpieczeństwo w Europie i jest porażką Moskwy.

– Jeżeli Władimir Putin zdecydował się zaatakować Ukrainę po to, by poszerzać ruski mir, po to, by wzmacniać potęgę Rosji, to głęboko się zawiódł, bo NATO okazało się pewne i przede wszystkim decyzyjne – zaznaczył Andrzej Duda.

Jak mówił, „to historyczna decyzja, ponieważ Morze Bałtyckie – de facto – staje się morzem wewnętrznym NATO”. – Jest to zdecydowane wzmocnienie militarnego potencjału NATO, bo Finlandia i Szwecja to kraje bardzo wysoko zaawansowane technologicznie, które przykładają do obronności ogromną wagę – podkreślił prezydent – mówił polskie prezydent.

Na słowa prezydenta Dudy zareagował gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow. – Otwórzmy mapę, to nie jest „morze wewnętrzne” NATO. Chyba że już przyjęli do niego Rosję. Może jestem w tyle, może Duda wie coś, czego ja nie wiem. Mogę nawet dać Dudzie mapę, tam jest też nasz Krym — powiedział.

Rosja grozi Finlandii i Szwecji. „Będzie odpowiedź” w razie przystąpienia do NATO

Rzecznik prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa ostrzegła Finlandię i Szwecję, że ich przystąpienie do NATO pociągnie ze...

zobacz więcej

Prezydenta Dudę zaatakowała również słynąca z kłamliwych wypowiedzi rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, którą cytują w środę kremlowskie media propagandowe.

Zacharowa powiedziała, że wypowiedź prezydenta Polski w sprawie Bałtyku „to czysta prowokacja”. W jej ocenie polscy politycy są „zarażeni dziwnym” podejściem do historii i geografii.

– Biorąc pod uwagę, że wielu polskich polityków jest pod bardzo silnym wpływem duetu anglosaskiego, wydaje się, że i im przekazano tę złą tradycję. Od lat mówimy o tym, że pamięć historyczna jest zniekształcana, pomniki burzone, a kluczowe fakty historyczne usuwane w niepamięć przez polskich polityków, a teraz rozpoczął się także atak geograficzny. Moje pytanie brzmi: czy nie sprzedają tam map? A może zaczęli rysować jakieś własne mapy? Ale jest wiedza pierwotna, są realia – mówiła Zacharowa.

Oświadczenie polskiego prezydenta zdaniem rzeczniczki rosyjskiego MSZ to „czysta prowokacja”, która jest niedopuszczalna w stosunkach międzynarodowych.

– Kogo stać na takie stwierdzenie? Tylko prowokatora. To czysta prowokacja. Dlaczego? Bo ludzie zaczynają zadawać pytania: co stoi za tymi słowami, na czym się opierają, jaki jest plan działania? Na szczycie NATO mogły zapaść decyzje, o których polska opinia publiczna nie wie. Dlatego te wypowiedzi są czystą prowokacją. A zachowania prowokacyjne są niedopuszczalne w stosunkach międzynarodowych. Jest to szczególnie niedopuszczalne teraz, kiedy świat został już zepchnięty na krawędź globalnego kryzysu z powodu prowokacyjnych działań zachodnich reżimów – dodała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej