RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosyjski milioner zginął na basenie. Był związany z Gazpromem

Kolejna tajemnicza śmierć biznesmena związanego z rosyjskim Gazpromem (fot. Rafael Henrique/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Kolejna tajemnicza śmierć biznesmena związanego z rosyjskim Gazpromem (fot. Rafael Henrique/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Pod Petersburgiem znaleziono ciało rosyjskiego multimilionera Jurija Woronowa. To kolejny związany z Gazpromem oligarcha, który zginął w tajemniczych okolicznościach.

Nie żyje rosyjski oligarcha i cała jego rodzina. Tajemnicza śmierć w hiszpańskiej willi

W willi w hiszpańskim mieście Lloret de Mar znaleziono ciało rosyjskiego miliardera Siergieja Protosenii, jego żony i córki. Na ciałach kobiet...

zobacz więcej

Ciało 61-letniego Woronowa z raną postrzałową głowy znaleziono w poniedziałek w basenie na terenie posesji pod Petersburgiem nad Zatoką Fińską.

Rosyjskie służby wykluczyły wstępnie udział osób trzecich. Twierdzą, że Woronow popełnił samobójstwo. Obok ciała znaleziono broń.

Krewni zmarłego twierdzą, że przyczyną mogły być problemy z kontrahentami i wspólnikami, przez które jego firma Astra-Shipping (Woronow był jej dyrektorem generalnym, a firma specjalizowała się w logistyce i kontraktach z Gazpromem) straciła potężne pieniądze.

Według mediów straty Astra-Shipping w 2020 i 2021 roku wyniosły 160 mln rubli.

To kolejna tajemnicza śmierć rosyjskiego oligarchy związanego z branżą energetyczną. W styczniu w obwodzie leningradzkim znaleziono martwego Leonida Szulmana, wysokiego rangą menedżera Gazprom Invest, a w lutym Aleksandra Tuliakowa, zastępcę dyrektora Centrum Rozliczeniowego ds. bezpieczeństwa korporacyjnego Gazpromu (oficjalną przyczyną śmierci w obu przypadkach miało być samobójstwo).

W kwietniu w Moskwie znaleziono martwego Władisława Awajewa, byłego wiceprezesa Gazprombanku, oraz ciała jego żony i córki. Według rosyjskich śledczych Awajew, który był na skraju bankructwa, zastrzelił swoich bliskich, a następnie popełnił samobójstwo.

Później w podobnych okolicznościach zmarł były szef firmy gazowej Novatek Siergiej Protosenii. Znaleziono też ciała jego żony i córki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej