RAPORT

Pogarda

Wstrząsające dane z USA. „96 proc. to aborcje na zdrowych dzieciach”

Aborcja w USA. Zmiana prawa wywołała ogromne emocje (fot. PAP/EPA/DIEGO FEDELE)
Aborcja w USA. Zmiana prawa wywołała ogromne emocje (fot. PAP/EPA/DIEGO FEDELE)

Najnowsze

Popularne

Kolejne amerykańskie stany po latach wycofują się z liberalnych przepisów o aborcji na życzenie. „Na 80 tys. aborcji na Florydzie w 2021 r. 96 proc. to były aborcje na zdrowych dzieciach, z ciąż niezagrażających kobietom, będących owocem dobrowolnego współżycia” – poinformowała na Twitterze Magdalena Korzekwa-Kaliszuk z Fundacji Proelio.

Aborcja. Przełomowa decyzja Sądu Najwyższego USA [WIDEO]

Sąd Najwyższy USA orzekł w piątek, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, a sprawa regulacji aborcji leży w gestii władz...

zobacz więcej

Sąd Najwyższy USA zniósł konstytucyjne prawo do aborcji. Amerykański wymiar sprawiedliwości ocenił, że prawo regulacji aborcji leży w gestii władz stanowych.

Sąd odwrócił tym samym dotychczasowy stan prawny obowiązujący od 1973 r. i precedensowej decyzji w sprawie Roe przeciwko Wade.

Kolejne stany decydują się, by ograniczać dostęp do aborcji, który przez lata był zbyt powszechny. To wywołuje wściekłość środowisk lewicowych, organizacji LGBT+ i ruchów proaborcyjnych.

Zobacz także:   Jaki o aborcji w PE: Potępialiście Polskę za brak niezawisłości. Teraz za niezawisłość potępiacie sędziów USA

„Zasłanianie się skrajnymi przypadkami, aby bronić aborcji na życzenie, jest cyniczną manipulacją” – oceniła w mediach społecznościowych Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Aktywistka pro-life i prezes Fundacji Proelio dodała, że ponieważ zdrowie psychiczne/emocjonalne jest interpretowane bardzo szeroko, to tę kategorię w większości przypadków też można by dodać do aborcji na życzenie. Oszacowała, że w związku z tym 98 proc. aborcji na Florydzie w 2021 r. to były aborcje na zdrowych dzieciach.

„Powody aborcji monitoruje stanowa agencja zdrowia” – zaznaczyła i podała dane zebrane przez tę instytucję.

Zobacz także:   Biden o aborcji: Sąd Najwyższy popełnił tragiczny błąd

96 proc. - aborcja na życzenie
1,9 proc. - aborcja ze względu na zdrowie psychiczne/emocjonalne
1,3 proc. - zagrożenie zdrowia fizycznego
0,9 proc. - wada rozwojowa dziecka
0,1 proc. - gwałt
0,1 proc. - zagrożenie życia matki

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej