RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Lotnisko Chopina odpowiada na materiał TVN24. „Nie było realnego zagrożenia”

Lotnisko Chopina wydało oświadczenie odnośnie materiału portalu tvn24.pl (fot. Shutterstock)
Lotnisko Chopina wydało oświadczenie odnośnie materiału portalu tvn24.pl (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Lotnisko Chopina wydało oświadczenie nawiązujące do materiału opublikowanego na portalu TVN24.pl, który dotyczył funkcjonowania Lotniskowej Straży Pożarnej. Według portalu doszło do „naruszenia procedur pierwszego stopnia”, które oznaczało „zagrożenie bezpieczeństwa”. Lotnisko twierdzi, że do stanu niebezpieczeństwa nie doszło. Na platformę Twoje Info dostaliśmy dokument, w którym port lotniczy przedstawia „pełne i rzetelne informacje”.

Gdzie mieści się spółka, która ma 100 procent akcji TVN?

Nowelizacja ustawa o KRRiT ma uszczelnić obchodzone przepisy dotyczące struktury właścicielskiej mediów. Niemożliwe będzie – jak jest teraz – że...

zobacz więcej

„Niezgodność, o której mowa w materiale (portalu TVN24.pl – red.), została wykryta przez kontrolę wewnętrzną PPL już w sierpniu 2021 r. – niezwłocznie rozpoczęto wdrażanie działań naprawczych oraz poinformowano Urząd Lotnictwa Cywilnego o zaistniałych brakach formalnych” – informuje Lotnisko Chopina w oświadczeniu.

Portal zaś 5 lipca napisał: „Dowódcy jednostek odpowiadających za ochronę przeciwpożarową na lotnisku Chopina nie mieli wymaganych przepisami kwalifikacji (…). ULC, jak ustaliliśmy, o sprawie wiedział od września 2021 roku i uznał to za naruszenie procedur pierwszego stopnia, co oznacza zagrożenie bezpieczeństwa. Kontrolę w tej sprawie rozpoczął jednak dopiero po pięciu miesiącach”.

Zobacz także: Fiksacja pracowników TVN24. Morozowski grozi strażnikom granicznym i pragnie nazwisk


Jak wyjaśnia port lotniczy, „w lutym 2022 ULC przeprowadził kontrolę na lotnisku wskazując, że jest to nieprawidłowość poziomu 1. W ocenie Lotniska Chopina jego kwalifikacja była niewłaściwa ze względu na stan faktyczny. Dotyczyła wyłącznie braku formalnego, tj. nieposiadania przez niektórych strażaków tytułu technika pożarnictwa, a nie faktycznego zagrożenia dla bezpieczeństwa operacji lotniczych czy funkcjonowania portu”.

Paweł Kukiz reaguje na oświadczenie TVN ws. Frasyniuka

Stacja TVN24 wyraziła ubolewanie, że jej pracownik Grzegorz Kajdanowicz nie zareagował na słowa Władysława Frasyniuka, który nazwał żołnierzy...

zobacz więcej

„Wszyscy ratownicy LSP Lotniska Chopina mają wieloletnie doświadczenie w pracy na lotnisku i wielokrotnie przechodzili zagraniczne, specjalistyczne kursy w zakresie ratownictwa lotniskowego (Wielka Brytania, Dania). Lotnisko traktuje bezpieczeństwo priorytetowo – przede wszystkim spełniamy wymogi międzynarodowe, a nie tylko krajowe, w zakresie działań ratowniczych i gaśniczych. Mamy większe niż wymagane przepisami stany etatowe – co oznacza, że więcej ratowników niż jest to konieczne, na każdej zmianie, dba o bezpieczeństwo pasażerów lotniska” – zapewniono w oświadczeniu.

Lotnisko Chopina deklaruje też: „przeprowadziliśmy modernizację i zakup wyposażenia ratowniczego, w tym nowoczesnych pojazdów ratowniczo-gaśniczych i jedynych w tej części Europy specjalistycznych schodów strażackich, które umożliwiają działania ratownicze przy każdym typie samolotu, jaki istnieje na świecie. Zespoły dyżurują 24 godziny na dobę, w dwóch strażnicach, dzięki czemu jesteśmy w stanie dotrzeć w ciągu 3 minut w najdalszy punkt lotniska i rozpocząć akcję ratunkową”.

Według portu lotniczego „niezgodność miała charakter wyłącznie formalny i bez znaczenia dla bezpieczeństwa operacji odbywających się na lotnisku.

Jak przekonuje w oświadczeniu, „urząd nie podjął działań polegających na wprowadzeniu ograniczeń”, co także „potwierdza, że nie było realnego zagrożenia”.

„PPL, we wskazanym przez ULC terminie, wyeliminował niezgodność 1 kwietnia 2022, co zostało potwierdzone przez ULC pismem z 10 maja” – poinformowano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej