RAPORT

Wojna na Ukrainie

Upały odpuszczają, burze zostają [PROGNOZA]

Burze będą przesuwały się na wschód (fot. Pexels)
Burze będą przesuwały się na wschód (fot. Pexels)

Wtorek miejscami upalny z temperaturami do 30 stopni Celsjusza. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami dla Polski południowo-wschodniej. Jak wskazała synoptyk Grażyna Dąbrowska, najpierw front atmosferyczny z burzami pojawi się w województwach: opolskim, śląskim, łódzkim i małopolskim, natomiast w ciągu dnia będzie przesuwał się na południowy wschód kraju.

Zmiana pogody. IMGW ostrzega

W poniedziałek od północnego zachodu w głąb kraju będzie przechodził front atmosferyczny z burzami i deszczem, za którym do Polski napływać będzie...

zobacz więcej

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa zachodnia i częściowo centralna pozostaje w zasięgu wyżu z centrum nad Atlantykiem. Pozostałe obszary kontynentu znajdują się w zasięgu niżów z układami frontów atmosferycznych.

Polska jest w płytkiej zatoce związanej z niżem nad Norwegią; z zachodu na wschód kraju przemieszcza się chłodny front atmosferyczny. Za frontem napływa chłodniejsze powietrze polarne morskie, tylko na krańcach południowo-wschodnich pozostaje jeszcze upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

IMGW: temperatura do 30 stopni


We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, miejscami opady gradu. Prognozowana suma opadów od 15 mm do 30 mm, lokalnie do 50 mm. Bez opadów w północno zachodniej części kraju. Temperatura maksymalna od 20 do 25 stopni, na zachodzie miejscami 26 stopni, najcieplej na południowym wschodnie od 26 do 30 stopni, na Podhalu chłodniej około 17 stopni.

Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, z kierunków północnych, na północy zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/godz., lokalnie 90 km/godz. We wtorek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna 2 stopni. Wiatr słaby, północny. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1005 hPa i będzie się wahać.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Na wschodzie, w centrum i na południu przelotne opady deszczu oraz lokalne burze. Prognozowana suma opadów od 20 mm do 30 mm, na południowym wschodzie do 40 mm. Temperatura minimalna od 12 do 16 stopni, chłodniej na Pomorzu i tu miejscami 11 stopni, cieplej na południowym wschodzie 17 stopni. Wiatr słaby, na południowym wschodzie okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich i północnych. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/godz.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W środę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, tylko na południowym zachodzie małe. Miejscami przelotne opady deszczu i lokalne burze. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 20 mm. Bez opadów na zachodzie. Temperatura maksymalna od 20 do 25 stopni, chłodniej na Podhalu i miejscami na Pomorzu około 19 stopni, nad morzem 18 stopni. Wiatr na ogół umiarkowany i porywisty, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 60 km/godz., północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/godz.

W nocy w stolicy zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura minimalna 14 stopni. Wiatr słaby, zmienny. W środę w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 25 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej