RAPORT

Wojna na Ukrainie

Masakra w Highland Park. Domniemany morderca zatrzymany

22-letni Robert Crimo został zatrzymany (fot. PAP/EPA/HIGHLAND PARK POLICE DEPT/TANNEN MAURY)
22-letni Robert Crimo został zatrzymany (fot. PAP/EPA/HIGHLAND PARK POLICE DEPT/TANNEN MAURY)

Policjanci ustalili tożsamość podejrzanego w strzelaninie w Highland Park na przedmieściach Chicago podczas ulicznej parady z okazji 4 lipca, w której zginęło sześć osób a 26 zostało rannych. Mężczyzna został zatrzymany podczas obławy.

Kolejna masakra w USA. Biden: Nie zrezygnuję z walki z epidemią przemocy

Prezydent USA Joe Biden przyznał, że jest zszokowany z powodu masakry podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w Highland Park pod Chicago....

zobacz więcej

Szef policji Highland Park Lou Jogmen powiedział w poniedziałek wieczorem, że funkcjonariusz policji ruszył w pościg za Robertem E. Crimo, gdy ten jechał około pięciu mil na północ od miejsca, w którym doszło do strzelaniny. Podejrzany zatrzymał samochód w Lake Forest i oddał się w ręce policji.

Rzecznik policji hrabstwa Lake Chris Covelli przekazał , że motyw jego działań nie jest znany. Funkcjonariusze znaleźli jego broń, którą był „karabin wysokiej mocy”.

Atak zamierzony


Covelli potwierdził też, że mężczyzna strzelał z dachu jednego z budynków i był dobrze schowany. Dodał, że wszystko wskazuje na to, że atak był w pełni zamierzony, ale bez wyraźnej przyczyny. – To było bardzo zamierzone i bardzo przypadkowe – powiedział funkcjonariusz.

Media informują, że Crimo kilka dni przez atakiem publikował nagrania w serwisie YouTube. Pozował na nich z bronią. Na jednym z filmów powiedział: „Moje czyny będą odważne. Wiem co mam zrobić. To moje przeznaczenie”. Prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że jest zszokowany z powodu masakry podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w Highland Park pod Chicago. Zapowiedział, że nie zrezygnuje z walki z „epidemią przemocy związanej z bronią palną”.

Highland Park to zamożna miejscowość na obrzeżach Chicago w stanie Illinois, znana między innymi z bycia lokalizacją kilku filmów, w tym „Kevin sam w domu” czy „Wolny dzień pana Ferrisa Buellera”.

W odpowiedzi na masakrę swoje uroczystości związane ze świętem 4 lipca odwołała część pobliskich miejscowości na przedmieściach Chicago.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
teraz odtwarzane
Horror na paradzie niepodległości. Strzelanina na przedmieściach Chicago

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej