RAPORT

Pogarda

Jaki w PE: Potępialiście Polskę za brak niezawisłości. Teraz za niezawisłość potępiacie sędziów USA

Parlament Europejski znów wraca do sprawy aborcji w USA (fot. Dursun Aydemir/Anadolu/Getty Images)
Parlament Europejski znów wraca do sprawy aborcji w USA (fot. Dursun Aydemir/Anadolu/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niedawno potępiliście Polskę za rozwiązania w sądownictwie, które notabene sami stosujecie. Ale twierdziliście, że robicie to dlatego, bo bronicie prawa sędziów do niezawisłości. A teraz co robicie? Chcecie potępić sędziów Stanów Zjednoczonych za to, że skorzystali ze swojej niezawisłości – tak europoseł Patryk Jaki (PiS) komentował debatę Parlamentu Europejskiego, podczas której krytykowano Sąd Najwyższy USA za decyzję ws. aborcji. W tej sprawie PE ma przyjąć także rezolucję.

„Kłótnia” o kamienie milowe w KPO? Premier Morawiecki: Rzecz drugorzędna

Dla mnie najważniejsze jest to, aby środki do Polski zaczęły w końcu płynąć. To, czy potem będziemy się kłócić z Unią Europejską, czy jakiś cel...

zobacz więcej

Nie milkną echa decyzji amerykańskiego Sądu Najwyższego, który 24 czerwca unieważnił przełomowy wyrok, jaki zapadł w 1973 roku w procesie Roe vs. Wade. Wskutek owego wyroku aborcja została wówczas uznana w USA za legalną przez cały okres ciąży. Uchylenie go oznacza, że od tej pory o antyaborcyjnych przepisach decydować będą władze stanowe. 

Parlament Europejski o aborcji w USA 


W poniedziałek w Parlamencie Europejskim zorganizowano debatę pn. „Decyzja Sądu Najwyższego USA o obaleniu praw do aborcji w Stanach Zjednoczonych oraz potrzeba ochrony praw do aborcji i zdrowia kobiet, także w UE”. 

To nie pierwszy raz, kiedy organ władzy ustawodawczej w Unii Europejskiej wypowiada się ws. kompetencji przysługujących władzy sądowniczej, w dodatku na zupełnie innym kontynencie. Już 9 czerwca – a więc jeszcze przed orzeczeniem Sądu Najwyższego – europosłowie przyjęli rezolucję wzywającą do utrzymania w mocy orzeczenia, które zapadło w procesie Roe vs. Wade. 

Debata i rezolucja w Strasburgu 


Teraz – czytamy w biuletynie Parlamentu Europejskiego – oczekuje się, że „Parlament powtórzy swój apel o bezpieczny dostęp do aborcji oraz potępi cofanie się w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet oraz ich praw w USA”.

Którzy unijni komisarze byli przeciwni zgodzie na polskie KPO? Znamy nazwiska

Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Obudowy. Po raz pierwszy były głosy przeciw i zdarzyło się, że plan któregoś z państw nie...

zobacz więcej

W czasie parlamentarnej debaty takie działania skrytykował Patryk Jaki. 


– Chcecie potępić sędziów Stanów Zjednoczonych za to, że skorzystali ze swojej niezawisłości. To jest ten prawdziwy trójpodział władzy według was, że sędziowie mogą sądzić tyko tak, jak wy chcecie. Pogratulować – mówił w Strasburgu europoseł PiS.  


„Godna pożałowania konsekwencja” 


Jaki pytał, co Unia Europejska robi, by chronić życie ukraińskich dzieci i wskazywał, że choćby Niemcy – które tak hucznie zapowiadały dostawy sprzętu dla Kijowa – dotąd niespecjalnie wspierają bronią broniący się przed Rosją naród.  


– A przecież przypomnę, że Ukraina to jest granica Unii, a nie Stanów Zjednoczonych i tak się jakoś dziwnie składa, że Stany Zjednoczone potrafią tam wysyłać broń. (…) I wcale się nie dziwię, szanowni państwo, że chcecie potępić Stany Zjednoczone za to, że chcą bronić życia. Godna pożałowania konsekwencja – podsumował Jaki. 


Głosowanie ws. rezolucji Parlamentu Europejskiego zaplanowano na środę.  


Zobacz także: Aborcja. Przełomowa decyzja Sądu Najwyższego USA [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej