
Niedawno potępiliście Polskę za rozwiązania w sądownictwie, które notabene sami stosujecie. Ale twierdziliście, że robicie to dlatego, bo bronicie prawa sędziów do niezawisłości. A teraz co robicie? Chcecie potępić sędziów Stanów Zjednoczonych za to, że skorzystali ze swojej niezawisłości – tak europoseł Patryk Jaki (PiS) komentował debatę Parlamentu Europejskiego, podczas której krytykowano Sąd Najwyższy USA za decyzję ws. aborcji. W tej sprawie PE ma przyjąć także rezolucję.
Dla mnie najważniejsze jest to, aby środki do Polski zaczęły w końcu płynąć. To, czy potem będziemy się kłócić z Unią Europejską, czy jakiś cel...
zobacz więcej
Nie milkną echa decyzji amerykańskiego Sądu Najwyższego, który 24 czerwca unieważnił przełomowy wyrok, jaki zapadł w 1973 roku w procesie Roe vs. Wade. Wskutek owego wyroku aborcja została wówczas uznana w USA za legalną przez cały okres ciąży. Uchylenie go oznacza, że od tej pory o antyaborcyjnych przepisach decydować będą władze stanowe.
Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Obudowy. Po raz pierwszy były głosy przeciw i zdarzyło się, że plan któregoś z państw nie...
zobacz więcej
W czasie parlamentarnej debaty takie działania skrytykował Patryk Jaki.
– Chcecie potępić sędziów Stanów Zjednoczonych za to, że skorzystali ze swojej niezawisłości. To jest ten prawdziwy trójpodział władzy według was, że sędziowie mogą sądzić tyko tak, jak wy chcecie. Pogratulować – mówił w Strasburgu europoseł PiS.
Jaki pytał, co Unia Europejska robi, by chronić życie ukraińskich dzieci i wskazywał, że choćby Niemcy – które tak hucznie zapowiadały dostawy sprzętu dla Kijowa – dotąd niespecjalnie wspierają bronią broniący się przed Rosją naród.
– A przecież przypomnę, że Ukraina to jest granica Unii, a nie Stanów Zjednoczonych i tak się jakoś dziwnie składa, że Stany Zjednoczone potrafią tam wysyłać broń. (…) I wcale się nie dziwię, szanowni państwo, że chcecie potępić Stany Zjednoczone za to, że chcą bronić życia. Godna pożałowania konsekwencja – podsumował Jaki.
Głosowanie ws. rezolucji Parlamentu Europejskiego zaplanowano na środę.
Zobacz także: Aborcja. Przełomowa decyzja Sądu Najwyższego USA [WIDEO]