RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier: Dowództwo V Korpusu wojsk USA w Polsce to przełomowa decyzja

Po raz pierwszy padło takie sformułowanie, że będzie w Polsce stała obecność wojsk NATO na terenie Polski. Posadowienie dowództwa 5. Korpusu wojsk amerykańskich w Polsce to jest przełomowa decyzja – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w programie „Gość Wiadomości”. Podkreślił też, że przełomowymi decyzjami są też „zakupy broni, wzmocnienie naszej armii”.

Obniżka PIT, zmiany w składce zdrowotnej. Szczegóły tzw. tarczy antyputinowskiej

Obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników rozliczających się według skali, zniesienie ulgi dla klasy średniej i wyłączenie składki...

zobacz więcej

Mateusz Morawiecki w TVP Info został zapytany o decyzje, które zapadły podczas szczytu NATO w Madrycie. – Oceniam je jako przełomowe, jako historyczne – powiedział premier, zwracając uwagę na „wejście Finlandii i Szwecji do NATO, naszych sąsiadów niemal bezpośrednich, tych którzy dopełniają granicę Morza Bałtyckiego”.

Szef rządu powtórzył, że Bałtyk „stanie się prawie wewnętrznym morzem NATO; tylko niewielki odcinek Rosji dochodzi do Morza Bałtyckiego”. – To państwa, które są wysoce zaawansowane technologicznie, mają dobrą broń, dobrą armię. One pomogą nam bronić wschodniej flanki NATO – zaznaczył.

– Po raz pierwszy padło takie sformułowanie, że będzie tutaj stała obecność wojsk NATO na terenie Polski. Posadowienie dowództwa 5. Korpusu wojsk amerykańskich w Polsce to jest przełomowa decyzja – podkreślił premier, wskazując, że „dzisiaj na czas wojny to jest ok. 10 tys. żołnierzy”.

Zobacz także: Obniżka cen paliw, energii i podatków


Morawiecki wskazał też na ważne wzmocnienie bezpieczeństwa Polski poprzez „dostawy broni”. – Zakupy broni, wzmocnienie naszej armii – to są przełomowe decyzje – powiedział.

Premier zauważył, że ustawa o obronie ojczyzny, pomysł Jarosława Kaczyńskiego, jest już realizowana. – Już są zamówienia złożone do naszych partnerów do Stanów Zjednoczonych. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że to trwa, że wyprodukowanie zaawansowanej technicznie broni, która jest zresztą testowana na Ukrainie, trwa. Ale powiększamy potencjał produkcyjny naszej armii tu i teraz: Kraby, Pioruny, Groty – podkreślił.

Podwyżka VAT do 25 proc.? Premier Morawiecki odpowiada Belce

Najlepsze podsumowanie balcerowiczowskiej polityki, którą od lat uprawia neoliberalny establishment – tak wypowiedź Marka Belki komentuje premier...

zobacz więcej

– To rzeczywiście wielkie dzieło pana Jarosława Kaczyńskiego, to jest ta podstawowa różnica między Prawem i Sprawiedliwością, a Donaldem Tuskiem, że Jarosław Kaczyński przede wszystkim kocha Polskę, a Donald Tusk kocha chyba przede wszystkim jakiś inny kraj, jaki, to jego zapytajcie – powiedział Morawiecki.

Obniżenie podatków


W programie „Gość Wiadomości” została poruszona też kwestia nowych zasad podatków obowiązujących od lipca. – W skali całej Polski to zostanie dodatkowe 15 mld zł; oprócz tych 18 mld zł, które zostały od początku roku ze względu na podniesioną kwotę wolną do 30 tys. zł, jedną z najwyższych kwot wolnych w Europie – wskazał Morawiecki.

– Chcemy też przedstawić to w trochę innej perspektywie. Od lat 90. stawka podatku od osób fizycznych wynosiła 20, 21 proc., potem 19 proc. – przypomniał.

Jak wskazał premier, „ostatnie trzy obniżki podatku dochodowego” nastąpiły za rządów Prawa i Sprawiedliwości – pierwsza za czasów, gdy premierem był Jarosław Kaczyński, a „teraz dwie ostatnie obniżki to – rok 2019 i 2022”. – Czyli jesteśmy partią niskich podatków. To są kolejne setki złotych, kilkaset złotych, które rocznie w portfelu Polaków zostaną i trochę chociaż złagodzą te napięcia związane z wysokimi cenami – ocenił szef rządu. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zapewniał, że chociaż wpływy pieniędzy z podatków do budżetu będą niższe, to samorządy ponownie otrzymają rekompensaty. – Dziś samorządy nie ucierpią na tym, ponieważ zgodnie z ustaleniami wpływa do ich budżetu jedna dwunasta (zaliczki) i ta jedna dwunasta w każdym miesiącu jest równa – wyjaśniał. – Chociaż budżet otrzyma mniejsze wpłaty z tytułu obniżki podatku, to dzięki temu obywatele dostaną więcej – przekonywał.
teraz odtwarzane
Premier Mateusz Morawiecki w „Gościu Wiadomości”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej