RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemieckie media o ambasadorze Ukrainy: Ma objąć tekę wiceszefa MSZ

Andrij Melnyk „dzielnie walczył o zwiększenie pomocy dla swojego kraju, ale niektórych wprawił w sporą konsternację” (fot. Sean Gallup/Getty)
Andrij Melnyk „dzielnie walczył o zwiększenie pomocy dla swojego kraju, ale niektórych wprawił w sporą konsternację” (fot. Sean Gallup/Getty)

Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk prawdopodobnie opuści placówkę w Berlinie. Dziennik „Bild” poinformował, że władze w Kijowie zamierzają powierzyć mu inne zadania. Andrij Melnyk pełni swoją funkcję od 2015 roku.

„Idźcie do diabła”. Ambasador Ukrainy w Niemczech odpowiada na apel „przegrywów”

Państwa wspierające Ukrainę militarnie muszą zadać sobie pytanie, jaki cel chcą osiągnąć; zwycięstwo Ukrainy jest nierealne, konieczne jest...

zobacz więcej

Niemieckie media powołują się na informacje z kijowskich kręgów rządowych. Andrij Melnyk miałby opuścić Berlin najpóźniej jesienią, a zdaniem gazety „Bild” w niektórych jego wypowiedziach można wyczytać „niedwuznaczną ofertę gotowości wypełniania innych zadań”. Dyplomata miałby powrócić do Kijowa i objąć tekę wiceszefa ukraińskiego MSZ.

Według portalu telewizji ZDF odwołanie Andrija Melnyka z funkcji ambasadora Ukrainy zachęca do snucia spekulacji nie tylko na temat jego ambicji. "Melnyk dzielnie walczył o zwiększenie pomocy dla swojego kraju, ale niektórych wprawił w sporą konsternację" – czytamy.

Na nieprzychylne komentarze w Berlinie Andrij Melnyk miał się narazić m.in. wtedy, gdy stwierdził, że jego rodacy nie są w Niemczech „mile widziani”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej