RAPORT

Wojna na Ukrainie

PGZ: Bojowy wóz piechoty Borsuk jedzie na testy

Pozytywny wynik testów pozwoli rozpocząć negocjacje (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)
Pozytywny wynik testów pozwoli rozpocząć negocjacje (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Rozpoczynają się badania kwalifikacyjne nowego bojowego wozu piechoty Borsuk, pozytywny wynik testów pozwoli rozpocząć negocjacje w sprawie dostaw wozów dla armii – poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa.

Rocznica odrzucenia przez Tuska amerykańskiej oferty tarczy antyrakietowej [WIDEO]

4 lipca 2008, w Dzień Niepodległości USA, premier Donald Tusk odrzucił ofertę USA dotyczącą instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce. Po miesiącu...

zobacz więcej

– Rozpoczynają się jedne z kluczowych testów (sprawdzeń), które wchodzą w zakres badań kwalifikacyjnych nowego bojowego pływającego wozu piechoty (NBPWP) pod kryptonimem Borsuk. Pozytywne zakończenie badań kwalifikacyjnych otwiera drogę do procesu negocjacji i zakontraktowania dostaw seryjnych BWP Borsuk dla Sił Zbrojnych RP – poinformowała PGZ w poniedziałek. Rozpoczynające się tego dnia badania to początek badań państwowych, które są ostatnim etapem cyklu badawczo-rozwojowego.

– Borsuk to owoc blisko dekady pracy specjalistów z polskiego przemysłu obronnego. Efekt tej pracy to jeden z najnowocześniejszych pojazdów w swojej kategorii – mobilny, silnie uzbrojony i pływający wóz bojowy piechoty, skrojony pod to, czego potrzebują wojska pancerne i zmechanizowane – ocenił cytowany w komunikacie prezes PGZ Sebastian Chwałek.

Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Izraela

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Izraela Isaakiem Herzogiem – poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta. W trakcie rozmowy...

zobacz więcej

Program wozu został uruchomiony 24 października 2014 r. Na realizację projektu konsorcjum pod kierownictwem Huty Stalowa Wola pierwotnie otrzymało 62 mln zł dofinansowania NCBR, przy 13 mln zł wkładu własnego.

Prototypy Borsuka


Prezes HSW Bartłomiej Zając przypomniał, że przed rokiem na ćwiczeniu Dragon-21 rozmawiano o przyspieszeniu programu nowego pływającego BWP dla polskiej armii. – Tak też się stało – aktualnie w naszym zakładzie trwa produkcja czterech prototypów Borsuka, a równolegle do tego procesu egzemplarz 01 zostaje skierowany do badań kwalifikacyjnych – dodał. Wyraził przekonanie, że wkrótce rozpoczną się produkcja seryjna i dostawy dla wojska.

Aby przyspieszyć proces badań i wprowadzenia do armii pojazdu, który ma zastąpić kilkudziesięcioletnie BWP-1, pod koniec kwietnia do do umowy między konsorcjum odpowiedzialnym za projekt Borsuka a NCBR dodano aneks o produkcji czterech dodatkowych egzemplarzy.

Prezydent Duda dla BBC: Polska w NATO może się czuć bezpieczna

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym brytyjskiej stacji BBC News na szczycie NATO w Madrycie powiedział, że jest zadowolony z podjętych...

zobacz więcej

Borsuk to pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej. Załoga składa się trzech żołnierzy: dowódcy, działonowego-operatora oraz kierowcy, a przedział desantu umożliwia transport sześciu żołnierzy.

Borsuk jest przystosowany do operowania w różnych warunkach terenowych i pogodowych, może pokonywać szerokie przeszkody wodne.

Prędkość maksymalna na drogach utwardzanych wynosi 65 km/h, a pływania do 8 km/h. Masa bojowa w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Buda: Nie będzie zalewania rynku polskiego ukraińskim zbożem

– Nie będzie zalewania rynku polskiego ukraińskim zbożem - zapewnił w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Polska tylko...

zobacz więcej

BWP Borsuk w konfiguracji przygotowywanej dla Sił Zbrojnych RP składa się z podwozia – uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej – oraz zdalnie sterowanego systemu wieżowego ZSSW-30, opracowanego przez HSW i WB Electronics. W takim układzie pojazd, przy wykorzystaniu pokładowych systemów uzbrojenia, w tym armaty kal. 30 mm oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych może zwalczać piechotę, pojazdy opancerzone, cele powietrzne i inne zagrożenia.

Za projekt, rozwijany na podstawie umowy zawartej z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, odpowiada konsorcjum, którego liderem jest HSW; w jego skład wchodzą też należące do PGZ spółki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, Rosomak, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, a także Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oraz Politechnika Warszawska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej