RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Litwa musi się bronić”. Wilno odpowiada na wyrok TSUE

Szefowa MSW Litwy Agnė Bilotaitė (fot. arch.PAP/EPA/JULIEN WARNAND)
Szefowa MSW Litwy Agnė Bilotaitė (fot. arch.PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

Litwa musi się bronić i nie wycofa się ze swojej polityki dotyczącej migrantów i azylantów – powiedziała minister spraw wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė po czwartkowym orzeczeniu TSUE.

Władze Ukrainy: Turcy aresztowali statek ze skradzionym zbożem

Tureccy celnicy aresztowali rosyjski statek wiozący skradzione ukraińskie zboże – poinformował w niedzielę ambasador Ukrainy w Ankarze, Wasyl...

zobacz więcej

– Litwa podjęła wszelkie decyzje i środki, aby bronić swojego bezpieczeństwa wewnętrznego oraz wschodniej granicy UE i w tej chwili nie widzimy, żeby sytuacja zmieniła się tak diametralnie, abyśmy musieli się wycofać. Litwa na pewno będzie się bronić, jeżeli taka sytuacja nadal będzie trwać – powiedziała w piątek na konferencji prasowej Agnė Bilotaitė.

Litwa, podobnie jak Polska, została w zeszłym roku dotknięta kryzysem migracyjnym, kiedy tysiące migrantów przekroczyło jej granice. Litwa oskarżyła Mińsk o sztuczne wywoływanie kryzysu, nazywając działania Białorusi „atakiem hybrydowym”.

TSUE orzekł w czwartek, że prawo Litwy uniemożliwa migrantom o nieuregulowanym statusie ubieganie się o azyl oraz pozwala na ich zatrzymanie, co jest niezgodne z dyrektywami unijnymi.

– Litwa ma system, który umożliwia ubieganie się o azyl. To nie jest tak, że my nie umożliwiamy. Umożliwiamy w ambasadzie, na niektórych przejściach granicznych. Niestety nie widzimy przykładów chęci skorzystania z tej możliwości, ze zrozumiałych względów i zaangażowania reżimu (Łukaszenki – przyp. red.) w ten proces – skomentowała minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej