RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rocznica odrzucenia przez Tuska amerykańskiej oferty tarczy antyrakietowej [WIDEO]

4 lipca 2008, w Dzień Niepodległości USA, premier Donald Tusk odrzucił ofertę USA dotyczącą instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce. Po miesiącu Rosja zaatakowała Gruzję. Donald Tusk podpisał umowę i... jej nie ratyfikował. Po roku USA wycofały martwy projekt tarczy, dokładnie 17 września. Tę datę można uznać za dyplomatyczną ripostę USA za afront, jaki popełnił Tusk.

– Instalacja tarczy antyrakietowej w Polsce zwiększa przede wszystkim bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. To rzecz ważna także dla nas i całego świata, jednak fakt, że instalacja powstałaby w Polsce, zwiększa ryzyko dla strony polskiej – przekonywał Donald Tusk, używając podobnej argumentacji jak Rosjanie.

Plan rozmieszczenia w Polsce tarczy antyrakietowej krytykowała Moskwa twierdząc, że to zagrożenie dla jej bezpieczeństwa, i zagroziła wycelowaniem swoich rakiet w Polskę oraz Czechy. W 2022 r., po agresji Rosji na Ukrainę, Donald Tusk umieścił w mediach społecznościowych nagranie, w którym domagał się, aby Polska „wróciła do poważnej polityki”, czego przejawem byłoby „zabezpieczenia polskiego nieba” poprzez przeprowadzenie odpowiednich zakupów, inwestycji i podjęcie wysiłków dyplomatycznych. Tu przeczytasz więcej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej