RAPORT

Pogarda

Protesty w Holandii. Chodzi o politykę klimatyczną

Rolnicy protestują od czerwca  (fot. PAP/EPA)
Rolnicy protestują od czerwca (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Protestujący przeciwko rządowej polityce ograniczania emisji tlenku azotu rolnicy zablokowali w poniedziałek 20 centrów dystrybucyjnych największych sieci supermarketów.

Europoseł KE chce odwołania von der Leyen… za jej przyjazd do Polski

Europoseł Leszek Miller uważa, że Unia Europejska jeszcze ostrzej powinna traktować Polskę. Ocenia, że szefowa Komisji Ursula von der Leyen nie...

zobacz więcej

Holenderski rząd rozgniewał rolników, ogłaszając 10 czerwca plan ograniczenia zrzutów azotu nawet o 70 proc. na 131 kluczowych obszarach kraju – większość z nich w pobliżu rezerwatów przyrody i obszarów chronionych - w celu osiągnięcia celów ochrony środowiska w 2030 r.

Według holenderskich mediów plan ten oznacza dla rolników spadek sprzedaży bydła o około 30 proc. Od czasu ogłoszenia propozycji przez rząd akcje protestacyjne odbywają się niemal codziennie.

Z informacji mediów wynika, że zablokowano centra takich sieci handlowych jak Albert Heijn, Aldi, Jumbo i Lidl.

Sieć Albert Hijn poinformowała w poniedziałek, że nie będzie realizować zamówień złożonych przez internet. „Poinformowaliśmy już o tym naszych klientów” – głosi oświadczenie rzecznika AH.

– Blokowanie naszych centrów jest nie do przyjęcia – twierdzi Marc Jansen, dyrektor Centralnego Biura ds. Handlu Żywnością (CBL). W jego ocenie dłuższa blokada spowoduje niedobory takich podstawowych produktów jak pieczywo, warzywa, owoce i mleko.

Nowe informacje o strzelaninie w Kopenhadze. Policja wyklucza zamach terrorystyczny

Liczba ofiar śmiertelnych niedzielnej strzelaniny w centrum handlowym Fields w Kopenhadze wzrosła do trzech, cztery osoby są w stanie ciężkim –...

zobacz więcej

Nie tylko centra dystrybucyjne. Blokada autostrad i portu


Rolnicy zablokowali także autostrady w kilku miejscach w kraju. Media informują o utrudnieniach w ruchu na autostradzie A37 i drodze N359 niedaleko granicy z Niemcami.

Z informacji portalu NOS wynika, że w poniedziałek rano zablokowany był także port w Harlingen na północy kraju. Władze gminy poinformowały po południu na Twitterze, że blokada została zakończona.

Poprzednie protesty, na których uczestnicy, niezgodnie z prawem, protestowali pod domami polityków zostały potępione publicznie przez premiera Marka Rutte. Dodatkowo ze względu na swoją kontrowersyjną formę nie przyczyniły się do wzrostu poparcia opinii publicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej