RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO

To była bardzo konkretna rozmowa na temat ważnych polskich spraw, kwestii związanych z bezpieczeństwem i sytuacją militarną Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jak podkreślił, „kwestia spokojnego i bezpiecznego życia Polaków jest zagadnieniem najważniejszym”.

Prezydent Duda dla BBC: Polska w NATO może się czuć bezpieczna

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym brytyjskiej stacji BBC News na szczycie NATO w Madrycie powiedział, że jest zadowolony z podjętych...

zobacz więcej

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zebrała się w poniedziałek. Część posiedzenia miała charakter niejawny. Po posiedzeniu prezydent poinformował, że zdał relacje z przebiegu ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Madrycie, szczegółowo ze wszystkich podjętych postanowień, a także z rozmów kuluarowych, jakie prowadził i atmosfery towarzyszącej szczytowi.

Jak relacjonował prezydent, głos podczas posiedzenia zabrał m.in. szef MON Mariusz Błaszczak. – Wypowiadał się również pan premier Mateusz Morawiecki, dlatego że bardzo ważnym elementem tej debaty, poza tymi informacjami, które przedstawiłem i które przedstawili też przedstawiciele rządu były również wypowiedzi i pytania, zgłoszone przez pozostałych uczestników posiedzenia RBN, przez przedstawicieli opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej – wskazał Andrzej Duda.

Zobacz także: Kolejne posiedzenie RBN w związku z sytuacją na Ukrainie


– Odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania – zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że atmosfera spotkania była „bardzo propaństwowa i merytoryczna”, i że pojawiły się „bardzo merytoryczne wypowiedzi”.

Prezydent: Warto ponad podziałami omówić wyniki szczytu

Warto ponad podziałami politycznymi omówić wyniki tego szczytu i podyskutować, jak dalej powinniśmy działać jako Polska – stwierdził w czwartek...

zobacz więcej

– To nie była żadna polityczna debata, to była bardzo konkretna rozmowa na temat ważnych polskich spraw, bardzo konkretnych kwestii związanych z bezpieczeństwem, z sytuacją militarną Polski w kontekście postanowień szczytu NATO, w kontekście obecności sojuszniczej w naszym kraju i na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak również planów – powiedział Duda.

Podkreślił, że podczas posiedzenia RBN pojawił się szereg ciekawych propozycji na przyszłość „zgłaszanych przez przedstawicieli zwłaszcza stronnictw parlamentarnych, opozycyjnych, jak i pozaparlamentarnych”. Ocenił, że była to „ciekawa debata”, dziękował także uczestnikom za poważne i propaństwowe podejście do poniedziałkowego spotkania.

– Myślę, że śmiało mogę powiedzieć wszystkim moim rodakom, że politycy ze wszystkich stron politycznych do kwestii bezpieczeństwa Polski podchodzą – absolutnie ponad wszelkimi podziałami – bardzo poważnie – dodał prezydent.

– Kwestia bezpieczeństwa Polski, kwestia spokojnego i bezpiecznego życia Polaków jest zagadnieniem najważniejszym – podkreślił.

Prezydent nawiązał też do madryckiego szczytu NATO. – Mam przekonanie, że te decyzje które zostały (tam) podjęte, zwłaszcza ta dotycząca stałej obecności wysuniętego dowództwa V Korpusu armii Stanów Zjednoczonych u nas, to są te decyzje, które bardzo wzmacniają bezpieczeństwo Rzeczypospolitej – powiedział Duda.

Zaznaczył, że ta obecność sojusznicza ma fundamentalne znaczenie, kiedy Polska zrealizuje program modernizacji armii i jej wzmocnienia pod względem infrastruktury i liczby żołnierzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej