RAPORT

Wojna na Ukrainie

Politico: Nowa struktura biurokratyczna w UE dla skrajnej lewicy. Deal za poparcie

Stawką jest wybór nowego sekretarza generalnego PE (fot. Thierry Tronnel/Sygma via Getty Images)
Stawką jest wybór nowego sekretarza generalnego PE (fot. Thierry Tronnel/Sygma via Getty Images)

Kierownictwo Parlamentu Europejskiego ma głosować w Strasburgu za utworzeniem nowej dyrekcji generalnej w PE po to, aby przypadła ona parlamentarnej skrajnej lewicy (GEU), co miałoby gwarantować jej poparcie dla wyboru nowego sekretarza generalnego PE – donosi „Politico”. Portal ocenia, że w PE nie jest potrzebna nowa struktura biurokratyczna.

Morawiecki wezwał Tuska do rezygnacji z przewodniczenia EPL

Wzywam Donalda Tuska, żeby zrezygnował natychmiast z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej – oświadczył w czwartek premier Mateusz...

zobacz więcej

Nowa dyrekcja ma, zdaniem Politico, przypaść skrajnej lewicy (Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica, GUE/NGL), aby zapewnić wsparcie tej grupy dla wyboru nowego sekretarza generalnego PE. Z końcem roku stanowisko to opuści Niemiec Klaus Welle, który jest sekretarzem generalnym Parlamentu od 13 lat.

58-letni Welle w trakcie tych 13 lat piastowania stanowiska wykorzystywał swoją pozycję do poszerzania uprawnień Parlamentu w nieustannej walce o władzę między instytucjami politycznymi Unii Europejskiej - przekonuje portal.

„Welle miał znaczny wpływ za kulisami na wszystko, od agendy Parlamentu przez ogromny portfel nieruchomości po kluczowe decyzje personalne. Stał się wpływowy we wszystkich tych dziedzinach — i w każdej z nich ściągał krytykę ze strony swoich przeciwników” – czytamy.

Jako były sekretarz generalny Europejskiej Partii Ludowej, kierowanej do maja 2022 r. przez Donalda Tuska, Welle, wg Politico, pomógł także przekształcić ją w paneuropejską siłę polityczną.

„EPL ma najwięcej mandatów w Parlamencie, ale ostatnio słabnie jej siła w całej Europie. Inne partie i grupy parlamentarne, zwłaszcza Socjaliści i Demokraci (S&D), również od dawna chciały jego usunięcia. Grupa Socjalistów i Demokratów próbowała nawet - bezskutecznie - uczynić jego odejście warunkiem poparcia dla Roberty Metsoli jako przewodniczącej Parlamentu” – twierdzi portal.

Jednym z możliwych następców ma być zastępca Welle, Markus Winkler, najwyższy rangą urzędnik w Parlamencie z grupy Socjalistów i Demokratów. Podobnie jak Welle, Winkler jest Niemcem. Inne nazwiska, które miały pojawić się w ostatnich miesiącach, to Jaume Duch Guillot, dyrektor ds. komunikacji w Parlamencie, który pochodzi z Hiszpanii.

„Jako największa grupa polityczna nominujemy następcę, który służy wszystkim członkom i grupom, mając na uwadze ambicję i uczciwość całej instytucji” – powiedział szef EPL Manfred Weber, cytowany przez PAP, zapowiadając, że będzie szukał szerokiego poparcia dla każdego kandydata. Chociaż EPL jest największym ugrupowaniem, może zostać przegłosowana, jeśli inne porozumieją się między sobą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej