RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rau: To właśnie teraz świat jest w najbardziej decydującym momencie historii

Minister Zbigniew Rau (fot.  PAP/Marcin Obara)
Minister Zbigniew Rau (fot. PAP/Marcin Obara)

Odpowiedzialni za zbrodnie wojenne przeciw państwu i narodowi ukraińskiemu zostaną pociągnięci do odpowiedzialności; myliliśmy się, że barbarzyńskie prowadzenie wojny należy do przeszłości – powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau na dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

OBWE opuszcza Ukrainę

Członkowie ostatniej grupy misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zostaną ewakuowani z Ukrainy –...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Rau podkreślił, że świat był zszokowany skalą brutalności sił najeźdźcy. – Ataki na infrastrukturę cywilną, wykorzystanie nielegalnej broni, kradzież, plądrowanie, gwałty, morderstwa i egzekucje, to wszystko było robione z zimną krwią. Myśleliśmy, że to niemoralne i barbarzyńskie zachowanie oraz te instrumenty do prowadzenia wojny już przecież należą do przeszłości, niestety myliliśmy się – powiedział Rau.

Podkreślił, że Bucza, Irpień, Borodzianka, Krzemieńczuk i inne miejsca w Ukrainie na pewno przejdą do historii jako obraz brutalności agresora, który w żaden sposób nie szanuje ludzkiego życia i godności. – Pamiętamy o ofiarach, będziemy też pamiętać o ofierze jaką ponieśli, co wyznawali i za co zginęli – podkreślił Rau.

– Zbrodnie popełnione przeciwko państwu i narodowi ukraińskiemu zasługują na nasze najsilniejsze potępienie; ci którzy są odpowiedzialni za te zbrodnie wojenne zostaną pociągnięci do odpowiedzialności – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Zobacz także: Nadzwyczajne posiedzenie OBWE z inicjatywy Polski


Podkreślił, że obecnie jesteśmy w punkcie zwrotnym historii. – Musimy pamiętać, że będziemy osądzeni przez przyszłe pokolenia nie przez to, co zidentyfikowaliśmy jako problem, ale będziemy oceniani w oparciu o to, jak odpowiedzieliśmy na wyzwania – powiedział Rau.

Minister Rau zwołuje posiedzenie grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE

W ramach trójstronnej grupy kontaktowej (TCG) wzywam wszystkie strony do spotkania w dniu dzisiejszym - przekazał szef polskiej dyplomacji,...

zobacz więcej

Jak zwrócił uwagę minister, „to właśnie chyba teraz świat jest w tym jakże jednym, chyba najbardziej decydującym momencie historii”. – To właśnie teraz politycy, członkowie różnych parlamentów nie są pewni przyszłości. A ta przyszłość będzie zdefiniowana albo przez naszą zdolność, aby podążać za uniwersalnymi zasadami i wartościami, które są częścią naszego życia, albo będziemy kierowani przez potężne, ciemne siły – mówił.

Szef polskiego MSZ wyraził nadzieję, że „cała społeczność zrzeszona wokół OBWE wyciągnie właściwe wnioski, aby wrócić do sytuacji, gdzie porządek jest oparty przede wszystkim na prawie w Europie”. – Prawa międzynarodowe zapisane w Karcie Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale też te, które znajdujemy w ostatecznym Akcie Helsińskim (Akt końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – red.) i w Karcie Paryskiej Nowej Europy – są naszymi wyznacznikami – podkreślił Rau.

Sesja OBWE w Birmingham


W poniedziałek przed południem szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau rozpoczął wizytę w Birmingham w Wielkiej Brytanii, gdzie bierze udział w dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

29. doroczna sesja ZP OBWE, organizowana przez parlament Wielkiej Brytanii, rozpoczęła się 2 lipca.

Jest to pierwsza od 2019 r. doroczna sesja z osobistym udziałem członków Zgromadzenia. Ze względu na pandemię COVID-19 doroczną sesję w 2020 r. odwołano, a w 2021 roku została ona zorganizowana w formule zdalnej. Według MSZ głównym zadaniem Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, powstałego w 1992 roku, jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego, umacnianie bezpieczeństwa, a także współpraca w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej