RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemiecki portal: Rosyjski Sputnik obchodzi sankcje na terenie RFN

Największy problem stanowi obecnie kwestia kontrolowania przestrzegania sankcji (fot.  Misha Friedman/Getty Images)
Największy problem stanowi obecnie kwestia kontrolowania przestrzegania sankcji (fot. Misha Friedman/Getty Images)

Nakładając sankcje, UE stara się powtrzymać propagandę rosyjskich mediów państwowych, RT (dawniej Russia Today) i Sputnika. Portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) opisuje, jak kremlowskiej agencji informacyjnej Sputnik udaje się obchodzić sankcje na terenie Niemiec.

Buda: Nie będzie zalewania rynku polskiego ukraińskim zbożem

– Nie będzie zalewania rynku polskiego ukraińskim zbożem - zapewnił w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Polska tylko...

zobacz więcej

W wyniku unijnych sankcji od 2 marca kremlowskie media propagandowe nie mogą rozpowszechniać swoich treści na terenie UE. Sieci społecznościowe, jak Facebook, Twitter i YouTube, zablokowały konta i kanały medialne tych nadawców we wszystkich 27 krajach UE. Do sankcji przyłączył się również komunikator Telegram.

Kremlowskie medium


Jednak badanie przeprowadzone przez RND wykazało, że mimo sankcji, niemiecka filia Sputnika o nazwie SNA nadal działa na Facebooku, Instagramie i Telegramie. „Sposób działania Sputnika to przykład kremlowskiego medium: prowadzenie propagandy w interesie rosyjskich władz i podgrzewanie napięć społecznych w Europie” – zauważa RND. Niemieckojęzyczny profil o nazwie SAG, działający na Facebooku i Instagramie, na pierwszy rzut oka wydawał się nieszkodliwy – wyglądał jak wiele innych witryn z viralowymi filmikami, mającymi wzbudzać emocje i generować kliknięcia i dalsze udostępnianie. Zawierał jednak filmy „z dużym potencjałem do tworzenia podziału społeczeństwa”, m.in. protesty przeciwników szczepień, protesty radykalnych grup ekologów, rosnące ceny paliw.

Prezydent Duda dla BBC: Polska w NATO może się czuć bezpieczna

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym brytyjskiej stacji BBC News na szczycie NATO w Madrycie powiedział, że jest zadowolony z podjętych...

zobacz więcej

Z ustaleń RND wynika, że za profilami tymi nie stała żadna niemiecka firma medialna, ale rosyjski Sputnik, który od 2020 roku działa w Niemczech pod nazwą SNA. Facebookowy profil, utworzony w styczniu 2022 roku, był zarządzany przez kilka osób w Rosji. Dodatkowo większość filmików trafiała na profil FB zaledwie kilka minut po ich publikacji na stronie niemieckiego oddziału Sputnika.

Profil rosyjski


„Założenie nowej strony na Facebooku stało się najwyraźniej sposobem dla kremlowskiego medium na obejście unijnych sankcji” – zauważa RND. Także pod względem treści wiele krótkich filmów, publikowanych przez SAG, „doskonale wpisuje się w profil rosyjskich mediów państwowych, takich jak RT i Sputnik”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Aby zapewnić zasięg swoim przekazom, SAG opierał się nie tylko na profilu założonym na Facebooku. Do dystrybucji treści wykorzystywane były też dwa, rzekomo prywatne, profile na FB, utworzone kilka godzin po założeniu strony SAG na Facebooku. Obydwa prywatne profile należeć miały do kobiet, które rozpowszechniały filmiki SAG na dziesiątkach publicznych grup na Facebooku, aby „siać zamieszanie i podsycać napięcia społeczne”. „Takie działanie przypomina, na mniejszą skalę, działalność rosyjskich fabryk trolli” – zauważa RND.

Rosja chciała zastraszyć NATO. Sojusz udowodnił, że nie będzie ulegał szantażystom

Jeśli Rosja liczyła, że poprzez inwazję na Ukrainę uda jej się wystraszyć Europejczyków i wymusić na nich zaakceptowanie „swojej strefy wpływów” i...

zobacz więcej

Zarządzająca Facebookiem firma Meta zareagowała dopiero po otrzymaniu od RND zgłoszenia o łamaniu sankcji. Najpierw Meta oznaczyła stronę SAG na Facebooku jako „media kontrolowane przez państwo”, a kolejnego dnia zablokowała SAG dostęp do Facebooka i Instagrama ze stron z UE. „Nie jest to odosobniony przypadek: Facebook i inne platformy podejmowały kroki przeciwko rosyjskim mediom państwowym dopiero po dochodzeniach i zgłoszeniach płynących od mediów” – wyjaśnia RND.

Jak zaznacza RND, Facebook nie jest jedyną platformą, którą Sputnik wykorzystuje do dalszego rozpowszechniania swoich treści w Niemczech. Nowe kanały, pod zmienionymi nazwami, Sputnik uruchamia bowiem równie na Telegramie.

Największy problem stanowi obecnie kwestia kontrolowania przestrzegania sankcji w mediach, ponieważ „Komisja Europejska tego nie monitoruje”. „To poszczególne państwa członkowskie są odpowiedzialne za monitorowanie sankcji i karanie naruszeń” – wskazuje RND, dodając, że ponad dwa tygodnie po wejściu w życie sankcji w Niemczech nie udało się ustalić, kto jest za to odpowiedzialny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej