RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Głoszą sukces Rosji”. Żaryn: Markują spodziewaną pauzę taktyczną

Władimir Putin i minister obrony Siergiej Szojgu (fot.  Mikhail Svetlov/Getty Images)
Władimir Putin i minister obrony Siergiej Szojgu (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Ogłoszenie przez Putina i Szojgu „sukcesu” Rosji w związku z działaniami militarnymi przeciwko Ukrainie ma kilka propagandowych celów – ocenił w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

„Dwa scenariusze”. Szef ukraińskiego wywiadu o tym, co będzie po Putinie

Są dwa scenariusze tego, co nastąpi po utracie władzy na Kremlu przez Władimira Putina – twierdzi Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu...

zobacz więcej

„Kreml fałszuje prawdę o wojnie, sugerując, że agresja Rosji idzie zgodnie z planem. To działanie obliczone na rynek wewnętrzny, kluczowe dla utrzymania społeczeństwa rosyjskiego w stanie zakłamania. Przekaz ma utwierdzić Rosjan, że działania przynoszą zamierzone cele” – napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn: Należy spodziewać się bardzo silnych nacisków na Ukrainę


W kolejny wpisie dodał, że prawdą jest natomiast, że rosyjska inwazja miała wyglądać zupełnie inaczej, zaś pierwotne plany Rosji – z uwagi na skuteczną obronę Ukraińców - musiały ulec zmianie.

Zmiana na stanowisku głównodowodzącego sił zbrojnych NATO w Europie

W poniedziałek w belgijskim Mons, gdzie znajduje się Sojusznicze Dowództwo Operacji NATO, odbyła się uroczysta zmiana na stanowisku...

zobacz więcej

„Rosja ogłaszając »sukces« markuje spodziewaną pauzę taktyczną, która może być prezentowana jako zakończenie działań wojennych na tym etapie – zaznaczył rzecznik. Dodał ,że w najbliższym czasie Kreml będzie próbował przekonać, że osiągnął swoje cele, „ale w rzeczywistości należy zakładać, że po krótkiej pauzie taktycznej na polu bitwy i przegrupowaniu Rosjanie rozpoczną kolejny etap inwazji”.

„Ogłoszenie »sukcesu« i sugestia, że inwazja na tym etapie się zakończyła, będą wykorzystywane przeciwko Ukrainie. Należy się spodziewać bardzo silnych nacisków na Ukrainę, by zaakceptowała obecne status quo” – ocenił.

Rosyjski statek przewożący ukraińskie zboże zatrzymany w Turcji

– Tureckie organy celne zatrzymały przy wejściu do portu Karasu rosyjski statek towarowy, przewożący skradzione na Ukrainie zboże – poinformował w...

zobacz więcej

„Sytuacja wymaga od Zachodu skutecznego identyfikowania realnych celów Rosji”


W ocenie Żaryna naciski będą wywierane również na Zachód, by ten wymusił na władzach w Kijowie, by Ukraina zaniechała dalszych działań obronnych. „Rosji zależy na tym, by Ukraina zaakceptowała okupację terenów ukraińskich i uznała władze okupacyjne ustanowione przez Rosję. To dałoby Rosji legitymację do okupowania Ukrainy i dalszych działań agresywnych” – napisał. Dodał, że głoszenie „sukcesu” przez Rosję może dać podstawę do dalszych oskarżeń pod adresem Ukrainy. Jego zdaniem należy się spodziewać, że działania obronne Ukrainy będą teraz prezentowane przez Rosję, jako eskalacja sytuacji, która "musi się spotkać" z dalszą reakcją Rosji.

Żaryn zaznaczył, że obecny stan wojny Rosji przeciwko Ukrainie wskazuje na to, że Kreml zamierza kontynuować inwazję. „Propagandowe ogłaszanie »sukcesu« to z jednej strony operacja dezinformacyjna obliczona na rynek wewnętrzny, ale także kolejne działania decepcyjne przeciwko Ukrainie i Zachodowi” – podkreślił.

Wskazał, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie „od początku maskowana jest przez rosyjską operację dezinformacyjna prowadzoną na dużą skalę”. „Sytuacja ta wymaga od Zachodu skutecznego identyfikowania realnych celów Rosji oraz dezinformacji” – napisał.

Poniedziałek jest 131. dniem wojny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej