RAPORT

Wojna na Ukrainie

W Krakowie powstaną trzy przystanki kolejowe

W przyszłym roku ruszy budowa trzech przystanków kolejowych, które obsłużą pasażerów w ruchu aglomeracyjnym w Krakowie – zapowiedział w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Chodzi o przystanki Kraków Piastów, Kraków Kościelniki i Kraków Przylasek.

Kolej aglomeracyjna w Olsztynie. Adamczyk: Mamy nadzieję, że nie zostanie wypalona żelazem

– Nowe przystanki zwiększą dostęp do kolei aglomeracyjnej, a pociąg zapewni szybki dojazd do różnych osiedli w mieście - powiedział minister...

zobacz więcej

Ministerstwo Infrastruktury przypomniało w poniedziałkowym komunikacie, że rząd przyjął zmiany w Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Z listy rezerwowej na podstawową zostały przesunięte 43 inwestycje.

Wśród inwestycji, które znalazły się na liście podstawowej programu znalazły się m.in. budowa nowych przystanków w Krakowie i w Żarach oraz modernizacje istniejących przystanków, m.in. Chełm, Dąbrowa Białostocka i Augustów.

Według ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, cytowanego w komunikacie resortu infrastruktury, „odpowiedzią na trudną sytuację gospodarczą muszą być inwestycje publiczne”, w tym rozwijanie kolei.

Zobacz także: Wracają bezpośrednie połączenia kolejowe do Zakopanego


– Dlatego poszerzyliśmy listę podstawową Programu Przystankowego o kolejne zadania – powiedział Adamczyk. Wskazał przy tym, że w przyszłym roku ruszy budowa trzech przystanków, które obsłużą pasażerów w ruchu aglomeracyjnym w Krakowie.

Budowa nowych wiaduktów kolejowych. Duże zmiany na dworcu Warszawa Zachodnia

Kilkusetmetrowe wiadukty kolejowe usprawnią podróże koleją w aglomeracji warszawskiej – poinformowało PLK. Jak wskazano, powstanie bezpośrednie...

zobacz więcej

– Kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Poza tym dzięki lepszemu dostępowi do kolei mieszkańcy północnej części Krakowa będą mogli łatwiej i szybciej przedostać się do centrum miasta. Kluczowy jest tu przystanek Kraków Piastów – mówił Adamczyk. Pozostałe dwa przystanki, których budowa ruszy w przyszłym roku to Kraków Kościelniki i Kraków Przylasek.

Ministerstwo poinformowało, że w 2021 r. zostały podpisane umowy na realizację 20 inwestycji ujętych w Programie Przystankowym (ich łączna wartość to 52,04 mln zł), 9 z nich dotyczy budowy nowego przystanku lub peronu, zaś 11 umów opiewa na modernizację. Dla kolejnych 24 lokalizacji zostały ogłoszone postępowania przetargowe o łącznej wartości 129,50 mln zł.

W maju 2021 r. Rada Ministrów ustanowiła Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Program obejmuje zadania z zakresu infrastruktury punktowej przy liniach kolejowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz zadania związane z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej