RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowy sondaż parlamentarny z przeliczeniem na mandaty. Jakie poparcie ma PiS?

Znaczna część badanych nie wie, na kogo zagłosować (fot. PAP/Rafał Guz)
Znaczna część badanych nie wie, na kogo zagłosować (fot. PAP/Rafał Guz)

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrałoby wybory parlamentarne, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę – wynika z nowego sondażu United Survey dla Wirtualnej Polski. W badaniu największy wzrost notuje partia Szymona Hołowni i Konfederacja.

Prezydent Duda dla BBC: Polska w NATO może się czuć bezpieczna

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym brytyjskiej stacji BBC News na szczycie NATO w Madrycie powiedział, że jest zadowolony z podjętych...

zobacz więcej

Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować chce 33,1 proc. badanych (w poprzednim sondażu 34,2 proc.). Taki wynik – opisuje portal – daje Prawu i Sprawiedliwości 196 mandatów.

Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, którą wskazało 24,7 proc. respondentów, co oznacza 141 mandatów w Sejmie. W porównaniu do badania z 22 czerwca KO traci 1 pkt. proc.

Polityczne podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 10,7 proc., co oznacza 50 miejsc w izbie niższej parlamentu. WP podaje, że to znaczny wzrost dla tej partii, bo dwa tygodnie temu popierało ją zaledwie 7 proc. badanych.

Kolejne miejsce przypadło Lewicy, która z wynikiem 9,4 proc. (poprzednio 9,2 proc.) zyskałaby 41 mandatów. Na Konfederację wskazało 6,3 proc., co dałoby jej 21 mandatów. To wzrost o 1 pkt. proc. Ranking zamyka PSL-Koalicja Polska z wynikiem 4,6 proc.

Aż 11,2 proc. badanych nie potrafiło wskazać partii, na którą zagłosuje.

Badanie United Surveys dla WP przeprowadzono w dniach 01–02 lipca metodą CAWI na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków. Procentowe poparcie na mandaty zgodnie z obowiązującą ordynacją wyborczą przeliczył prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej