RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zmiana na stanowisku głównodowodzącego sił zbrojnych NATO w Europie

Christopher Cavoli (fot. PAP/EPA/ZSOLT SZIGETVARY)
Christopher Cavoli (fot. PAP/EPA/ZSOLT SZIGETVARY)

W poniedziałek w belgijskim Mons, gdzie znajduje się Sojusznicze Dowództwo Operacji NATO, odbyła się uroczysta zmiana na stanowisku Głównodowodzącego Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR). Dotychczasowego dowódcę, generała amerykańskiego lotnictwa Toda Woltersa, zastąpił generał US Army Christopher Cavoli.

Prezydent Duda: Decyzję NATO ratyfikuję najszybciej, jak się da

Na konferencji prasowej w trakcie szczytu NATO, gdzie zdecydowano o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do struktur Sojusz Północnoatlantyckiego...

zobacz więcej

– Na całej planecie nie ma człowieka o lepszych kwalifikacjach niż gen. Cavoli, żeby objąć to stanowisko – powiedział w przemówieniu pożegnalnym Wolters, pełniący swoją funkcję od 2019 r.

Obecny podczas ceremonii sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podziękował odchodzącemu dowódcy za służbę.

– Twoje bezinteresowne poświęcenie dla Sojuszu pomogło nam przejść przez trudne chwile. Powodując, że kryzys COVID nie przerodził się w kryzys bezpieczeństwa. (...) Zareagowałeś szybko i zdecydowanie na inwazję rosyjską na Ukrainę. (...) Dzięki tobie każdy natowski dowódca i żołnierz wie dokładnie, co ma robić i wie, w jaki sposób przyczynia się do naszej wolności i bezpieczeństwa. Na tym polega dowodzenie – podkreślił Stoltenberg.

Zwracając się do Cavolego stwierdził, że przejmuje on dowodzenie w chwili, gdy nasila się na świecie „rywalizacja strategiczna, a do Europy wróciła brutalna wojna”. Wyraził jednocześnie przekonanie, że generał US Army, mając do dyspozycji zespół Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił Europy (SHAPE), będzie skutecznie mierzył się z nadchodzącymi wyzwaniami i szansami.

Do tej pory Christopher Cavoli był dowódcą generalnym armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej