RAPORT

Wojna na Ukrainie

Unia przekazała Polsce miliony na uchodźców? „To kłamstwo”

Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski  (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Unia Europejska i część mediów sugerowały, że Bruksela przeznaczy dodatkowe środki na pomoc uchodźcom uciekającym przed wojną. Europoseł Jacek Saryusz-Wolski przypomniał artykuł francuskiego „Le Figaro”, w którym przekonywano, iż „UE przekazała Polsce pół miliarda euro na uchodźców z Ukrainy”. Polityk Zjednoczonej Prawicy ocenił, że jest to „piętrowe kłamstwo” i krótko opisał, jakie są fakty.

Euro w Niemczech warte 3 zł. Publicysta „Wyborczej”: Kaczyński ma rację

– W Niemczech euro nie jest warte więcej niż trzy złote – powiedział w weekend Jarosław Kaczyński, a Donald Tusk na Twitterze dał sygnał swoim...

zobacz więcej

Dziennik „Le Figaro” twierdził, że Unia przekazała państwom członkowskim 3,5 mld euro za przyjęcie uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie.

Największa kwota (560 mln euro) z funduszy europejskich miała trafić do Polski, bo to nasz kraj przyjął największą liczbę uchodźców.

Zobacz także:   Alarmowali, że kpił z gejów. Tomasz Lis wyśmiał aktywistę LGBT

Jacek Saryusz-Wolski zaznaczył, że Unia nie przekazała Polsce takich pieniędzy, a jedynie pozwoliła je „przekierować”.

„Nie z funduszy Unii Europejskiej, tylko pożyczonych na rzecz państw członkowskich. Do spłaty” – napisał.

Jak podkreślił, środki te Bruksela zakontraktowała wcześniej na odbudowę gospodarki po epidemii koronawirusa. „To znaczy jej kosztem” – podsumował Jacek Saryusz-Wolski i przypomniał, że te pieniądze są Polsce bezprawnie blokowane.

Zobacz także:   Von der Leyen: Polska musi wywiązać się ze zobowiązań. Fiala: Polska czci i w praktyce wypełnia wartości europejskie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej