RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nastolatka miała pięć promili. Toksykolog mówi, ile wódki musiała wypić

„To ilość powalająca dla dorosłego i nieuzależnionego” (fot. Shutterstock/itor)
„To ilość powalająca dla dorosłego i nieuzależnionego” (fot. Shutterstock/itor)

15-letnia Kinga, mieszkanka Ostrowa Wielkopolskiego, została znaleziona nieprzytomna nad miejskim zalewem. Okazało się, że nastolatka miała prawie pięć promili alkoholu we krwi. Przeżyła. Ile alkoholu musiała spożyć, by doprowadzić się do takiego stanu? Toksykolog komentuje, że około trzy litry wódki.

Nieprzytomna 15-latka leżała na pomoście. Miała 5 promili

Nad zalewem w Ostrowie Wielkopolskim policjanci znaleźli nieprzytomną 15-latkę. Jak się okazało, dziewczyna miała prawie pięć promili alkoholu w...

zobacz więcej

Tydzień temu nad Zalewem Piaski Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim policjanci odnaleźli na pomoście nieprzytomną 15-letnią kobietę, od której wyczuwalna była silna woń alkoholu.

Nastolatka w ciężkim stanie trafiła do szpitala, okazało się, że miała prawie pięć promili alkoholu we krwi. Nastolatka wyszła ze szpitala w czwartek. Jej sprawa trafiła do sądu ds. nieletnich.

Funkcjonariusze ustalili, że dziewczyna spożywała alkohol wraz z czterema innymi nastolatkami. Wódkę kupili wcześniej w sklepie po drodze nad zalew.

Alkohol małoletniej sprzedała 48-latka, mieszkanka powiatu ostrowskiego – kobieta przyznała się do winy i odpowie karnie, a właściciel sklepu może stracić koncesję na sprzedaż alkoholu.

Nastolatka nie miała wcześniej problemów z prawem. – Nie jest znana ostrowskiej policji i nie mamy informacji o problemach alkoholowych w jej rodzinie – informuje „Gazetę Wyborczą” osoba z ostrowskiej policji.

Ile wypiła 15-latka?


W rozmowie z „GW” do sprawy odniósł się toksykolog Eryk Matuszkiewicz. – Średnio przyjmuje się, że po pół litra wódki mamy od 1 do 1,5 promila. Czysto teoretycznie dziecko, bo dla mnie to dziecko, musiało wypić ok. trzy litry wódki – komentuje.

Zaznacza, że wpływ ma także to procentowość alkoholu, dokładne dane, ile go wypiła, wiek i waga.

– Można pokusić się o takie wyliczenia, ale 4,8 promila to ilość powalająca dla dorosłego i nieuzależnionego, bo to też jest ważne. Inaczej jest w przypadku osób uzależnionych – zaznacza Matuszkiewicz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej