RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wąsik o incydencie w Inowrocławiu: Polityczna prowokacja

Maciej Wąsik (fot. PAP/Albert Zawada)
Maciej Wąsik (fot. PAP/Albert Zawada)

– Chodziło o prowokację, Inowrocław to jest dość silny punkt na mapie Platformy Obywatelskiej – ocenił w TVP 1 w programie „Kwadrans polityczny” wiceszef MSWiA Maciej Wąsik pytany o incydent z udziałem policji w Inowrocławiu, gdy to miasto wizytował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że policja działała zgodnie z prawem.

Kto zakłócał wizytę Kaczyńskiego? „Zwykli obywatele” z Inowrocławia, czyli działacze PO i Brejzy

Podczas niedawnej wizyty szefa partii rządzącej w Inowrocławiu doszło do awantury z udziałem polityków związanych z Koalicją Obywatelską i lokalnym...

zobacz więcej

Podczas wizyty w prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Inowrocławiu policjanci m.in. użyli gazu wobec pieprzowego wobec protestujących osób. Jak wskazał Wąsik, chodziło o prowokację.
B – Policja nie była brutalna. Użyła środka przymusu bezpośredniego w mojej ocenie jak najbardziej zgodnie z prawem, w zgodzie z ustawą o środkach przymusu bezpośredniego – ocenił Maciej Wąsik.

Dodał, że ustawa o środkach przymusu bezpośredniego była przygotowana i przegłosowana w czasach rządów Platformy Obywatelskiej.

– Policja użyła środka przymusu bezpośredniego w zgodzie z ustawą o środkach przymusu bezpośredniego, którą, jeśli dobrze pamiętam, przygotował Bartłomiej Sienkiewicz, minister w rządzie Donalda Tuska – zaznaczył Wąsik.


Maciej Wąsik o incydencie w Inowrocławiu
Maciej Wąsik wyraził przekonanie, że policja w takich sytuacjach powinna działać stanowczo i zdecydowanie. – Uważam, że tak działała w Inowrocławiu – podkreślił wiceszef MSWiA.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że incydent w Inowrocławiu był polityczną prowokacją opozycji.

Ciemne chmury nad rodziną, która trzęsie Inowrocławiem. Kto jest kim u Brejzów?

Sąd oddalił pozew senatora PO Krzysztofa Brejzy przeciwko prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Sam polityk i jego ojciec (od 20 lat prezydent...

zobacz więcej

– Myślę, że Inowrocław to jest dość silny punkt na mapie Platformy Obywatelskiej. Chcieli pokazać, że są silni i że będzie stosowna reakcja na przyjazd Jarosława Kaczyńskiego – ocenił Wąsik.

W niedzielę 26 czerwca prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w Inowrocławiu z sympatykami partii. Po zakończeniu spotkania zabezpieczająca wydarzenie policja użyła gazu pieprzowego wobec protestujących przeciwników PiS.

Rzeczniczka prasowa kujawsko-pomorskiej policji mł. insp. Monika Chlebicz przekazała, że „osoby, wobec których podejmowano interwencję, używały w stosunku do policjantów słów wulgarnych, nie stosowały się do wydawanych poleceń”.

– Mimo kilkukrotnego ostrzeżenia o użyciu gazu nie odsunęły się od funkcjonariuszy. Zachowania te zostały zarejestrowane przez kamerę umieszczoną na mundurze – wskazała Chlebicz.

Do Prokuratury Rejonowej zostało złożone zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia policjantów w Inowrocławiu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej