RAPORT

Wojna na Ukrainie

Papież Franciszek abdykuje? Biskup Rzymu zabrał głos

Papież Franciszek narzekał ostatnio na ból kolana (fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
Papież Franciszek narzekał ostatnio na ból kolana (fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)

Papież Franciszek w wywiadzie dla Agencji Reutera zdementował medialne pogłoski, jakoby miał podać się do dymisji w sierpniu. Jak zapewnił, nigdy nie przyszło mu to do głowy. Nie wykluczył natomiast rezygnacji w przyszłości z powodu choroby.

„Wszyscy jesteśmy winni”. Fala komentarzy po słowach Franciszka o wojnie

„Niech Pan zmiłuje się nad nami, nad każdym z nas. Wszyscy jesteśmy winni!” – w tych słowach papież Franciszek odniósł się do rosyjskiej inwazji na...

zobacz więcej

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie papież zauważył, że jego plany wizyty w mieście L'Aquila, gdzie pochowany jest Celestyn V, który zrezygnował z papiestwa w XIII wieku, oraz zapowiedź narady z kardynałami wywołały plotki o rychłej dymisji.

– Ale mnie to nigdy nie przyszło do głowy. W chwili obecnej nie, nie, naprawdę – zapewnił Franciszek.

Jednocześnie, zapytany o to, czy kiedyś mógłby ustąpić z powodu stanu zdrowia, odparł: „Nie wiemy. Bóg powie”.

Spekulacje na temat odejścia Franciszka nie są niczym nowym. Pojawiają się często nawet w samej kurii rzymskiej.

Sam Franciszek w 2014 roku, krótko po wyborze na następcę Benedykta XVI (ten zrezygnował w lutym 2013 roku z powodu problemów zdrowotnych) w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że gdyby stan jego zdrowia utrudniał mu sprawowanie funkcji papieża, również rozważyłby ustąpienie. – On (Benedykt) otworzył drzwi, drzwi dla emerytowanych papieży – powiedział wówczas papież.

Ostatnie problemy zdrowotne Franciszka podsyciły spekulacje. Rok temu papież przeszedł operację jelit, po której przez 10 dni przebywał w szpitalu. Ostatnio mierzy się z kolei z bólem w kolanie, przez który musi korzystać z wózka inwalidzkiego i odwołał choćby ostatnią watykańską procesję Bożego Ciała. Co więcej – przełożył także lipcową podróż do Demokratycznej Republiki Konga oraz Sudanu Południowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej