RAPORT

Wojna na Ukrainie

Inflacja w Turcji bije rekordy. Najgorszy wynik od prawie ćwierćwiecza

W tym roku inflację dodatkowo podsyciły gospodarcze konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę (fot.  Muhammed Enes Yildirim/Anadolu Agency via Getty Images)
W tym roku inflację dodatkowo podsyciły gospodarcze konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę (fot. Muhammed Enes Yildirim/Anadolu Agency via Getty Images)

Inflacja w Turcji wyniosła w czerwcu 78,62 proc. w ujęciu rok do roku; to najwyższy poziom od 1998 r. – podał turecki państwowy urząd statystyczny TUIK. Opozycja i część ekonomistów uważają jednak, że urząd i tak zaniża odczyt.

Kalkulator wynagrodzeń. Jak obniżka podatku wpłynie na pensje?

Ministerstwo Finansów uruchomiło kalkulator wynagrodzeń, który pozwala obliczyć wysokość pensji osób zatrudnionych na etacie i pracujących na...

zobacz więcej

Ten bardzo gwałtowny wzrost cen można w dużej mierze tłumaczyć załamaniem tureckiej liry, która w ciągu roku straciła do dolara prawie połowę swojej wartości – wskazuje agencja AFP. W tym roku inflację w Turcji dodatkowo podsyciły gospodarcze konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę – komentuje Agencja Reutera.

W maju inflacja w Turcji w ujęciu rocznym wynosiła 73,5 proc.

Inflacja w Turcji. Przekroczyła sto procent?


Opozycja i część ekonomistów oskarża TUIK o drastyczne niedoszacowanie wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Grupa ENAG, niezależny turecki ośrodek zajmujący się badaniem inflacji przekazał, że inflacja wyniosła w rzeczywistości 175,5 proc. rok do roku, czyli ponad dwukrotnie więcej, niż wynika z oficjalnych danych.

Inflacja zmusiła rząd do ogłoszenia w piątek nowej podwyżki płacy minimalnej o 25 proc. Poprzednia podwyżka, o 50 proc., została wprowadzona 1 stycznia.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w poniedziałek, że spodziewa się, że m.in. dzięki nowemu rządowemu planowi gospodarczemu inflacja w kraju spadnie do „odpowiednich” poziomów do lutego–marca przyszłego roku. Turecki bank centralny zapowiedział, że do końca 2022 r. inflacja spadnie do 42,8 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej