RAPORT

Wojna na Ukrainie

Euro w Niemczech warte 3 zł. Publicysta „Wyborczej”: Kaczyński ma rację

Prezes PiS Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Artur Reszko)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Artur Reszko)

– W Niemczech euro nie jest warte więcej niż trzy złote – powiedział w weekend Jarosław Kaczyński, a Donald Tusk na Twitterze dał sygnał swoim politykom, by zaczęli z tego żartować. „Wartość nabywcza 1 euro w Niemczech wynosiła w 2021 r. tyle co mniej więcej 2,5 zł w Polsce” – wyjaśnia na Facebooku publicysta „Gazety Wyborczej” Witold Gadomski i przyznaje rację prezesowi PiS.

Premier: O przyszłość Polski nie chcę się zakładać. Wolę o nią zadbać

O militarnym i gospodarczym wsparciu dla Ukrainy, środkach dla Polski z KPO i związanymi z nimi tzw. kamieniami milowymi, trudnych relacjach z...

zobacz więcej

W ramach objazdu po kraju lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński gościł w Białymstoku. Komentując sytuację w służbie zdrowia, powiedział:

„Już dzisiaj polscy lekarze nie przyjmują propozycji w Niemczech, bo tam mniej się płaci niż tu. Nawet jeśli przyjąć ten niemający nic wspólnego z rzeczywistością sposób przeliczania euro na złotówki. Przecież w Niemczech euro nie jest warte więcej niż trzy złote, a nawet jest mniej warte, a nie tam 4,50 czy nawet 5”.

Zobacz także:   Prezes PiS: Albo interes narodowy, albo interes grupy, która oszalała z nienawiści

„Kaczyński: (…) euro jest warte 3 złote” – napisał na Twitterze lider opozycji Donald Tusk.

Wraz z szefem Platformy Obywatelskiej wypowiedź prezesa PiS wyśmiewali inni posłowie PO i ich sympatycy.

„Wszyscy kpią sobie z Kaczyńskiego i jego euro za 3 złote” – napisał Marcin Kierwiński (PO). „Kto nagadał prezesowi, że euro chodzi po 3 zł” – dodał  Krzysztof Brejza (PO).

Osoby, które rozumieją z ekonomii nieco więcej niż ceny kursu walut wyświetlone przy wejściach do kantorów, zrozumiały jednak, że szef Prawa i Sprawiedliwości mówił o czym zupełnie innym, niż próbują to przekazać politycy Platformy.

Ławrow za Sikorskiego przemawiał do polskich dyplomatów. TVP Info ujawnia dokumenty

Michał Rachoń dotarł do nieznanych dokumentów z archiwów MSZ, które dotyczą wizyty ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Polsce w...

zobacz więcej

„Według Eurostatu w roku 2021 średni poziom cen dóbr i usług konsumpcyjnych w Polsce wynosiła 55,3 proc. poziomu w Niemczech, uwzględniając kurs euro do złotego (około 4,5 zł/euro)” – wyjaśnił na Twitterze Witold Gadomski.

Zobacz także:   Prezes PiS: Nie można dzielić społeczeństwa, polityka to tworzenie wspólnoty [WIDEO]

Dodał, że wynika z tego, iż wartość nabywcza 1 euro w Niemczech wynosiła w 2021 r. tyle co mniej więcej 2,5 zł w Polsce.

„Jarosław Kaczyński mówi wiele głupstw, ale tym razem miał rację, a nawet zawyżył realny kurs złotego, mówiąc, że w Niemczech euro to 3 złote” – ocenił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej