RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ławrow za Sikorskiego przemawiał do polskich dyplomatów. TVP Info ujawnia dokumenty

Michał Rachoń dotarł do nieznanych dokumentów z archiwów MSZ, które dotyczą wizyty ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Polsce w 2010 r. Wysłannik Kremla przemawiał wtedy do polskich dyplomatów i ich ówczesnego zwierzchnika Radosława Sikorskiego. – Fakt, że szef rosyjskiej dyplomacji na życzenie polskiego premiera i MSZ potraktował polskich dyplomatów jak studentów MGiMO (Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych), kuźni kadr rosyjskiego wywiadu i dyplomacji, jest sam w sobie obezwładniający – komentował dziennikarz w programie „#Jedziemy”.

Szokujący wpis Sikorskiego ws. Nord Stream 2

Politycy Platformy Obywatelskiej oceniają, że bliskie relacje Niemiec i Rosji to błąd. Internauci przypominają więc, co liderzy tej formacji pisali...

zobacz więcej

Dwa tygodnie temu w Polsce odbyła się narada ambasadorów, na którą przyjechali polscy dyplomaci ze wszystkich placówek na świecie. Na takich spotkaniach ustala się sposób prowadzenia polskiej polityki zagranicznej.

Taka narada odbyła się również 12 lat temu – jak wyliczał Rachoń – działo się to krótko po rosyjskiej napaści na Gruzję i tuż po katastrofie smoleńskiej. – W tych okolicznościach na odprawę polskich ambasadorów ówczesny premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zaprosili szefa rosyjskiej dyplomacji – Siergieja Ławrowa – wskazywał dziennikarz.

Wizyta Ławrowa w Polsce


I tłumaczył, że w archiwach MSZ nie zachowała się notatka z treścią przemówienia, jakie do polskich dyplomatów wygłosił Ławrow. Kiedy dziennikarze dopytywali Ławrowa o przemówienie, ten odpowiedział: „Przedstawiłem obecne priorytety Rosji, które polegają przede wszystkim na tym, żeby jak najszerzej wykorzystać mechanizmy zewnętrzne do jak najlepszej modernizacji kraju”.

Szef kremlowskiej polityki zagranicznej odesłał dziennikarzy do swojego wystąpienia podczas inauguracji roku akademickiego na Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGiMO).

Wulgarne chamstwo wobec kobiet. Sikorski znów „błysnął”

Kontrola NIK w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie w 2011 i 2012 r. Ustalono wtedy, że nowa rezydencja dla Ryszarda Schnepfa, ówczesnego ambasadora...

zobacz więcej

– Wiemy, że wygłoszone przez Ławrowa na moskiewskim uniwersytecie przemówienie było instrukcją dla przyszłych rosyjskich dyplomatów, jak mają budować pozycję Rosji w świecie – komentował Michał Rachoń.

W przemówieniu na MGiMO Ławrow stwierdził m.in., że „trwała architektura bezpieczeństwa w Europie pojawi się tylko, jeśli NATO prawidłowo zbuduje swoje relacje z Rosją”.

Nowe dokumenty z archiwum MSZ


– Fakt, że szef rosyjskiego MSZ na życzenie polskiego premiera i polskiego MSZ potraktował polskich dyplomatów jak studentów MGiMO, kuźni kadr rosyjskiego wywiadu i dyplomacji, jest sam w sobie obezwładniający. Fakt, że polski MSZ uznał, że nie potrzebuje archiwizować kopii przemówienia szefa rosyjskiego MSZ przy tej okazji – również. Ale jeszcze bardziej kompromitujące jestto, jak do zagadnienia podszedł sam polski MSZ – mówił Rachoń.

W archiwach znajduje się treść przemówienia Radosława Sikorskiego podczas tego spotkania i kilka dokumentów towarzyszących. „Czy akceptuje pan minister ten tekst autorstwa dyrektora Bratkiewicza? Chcemy rano przekazać tłumaczowi języka rosyjskiego, bo jest niełatwy i szkoda by była, aby minister Ławrow niewiele zrozumiał, że źle przetłumaczonego przemówienia” – brzmi treść notatki, pod którą znajduje się dopisek „akceptuję” i inicjały R.S.

800 tys. euro w rok. Pytania o „inne dochody” Radosława Sikorskiego

Radosław Sikorski, europoseł Platformy Obywatelskiej, poza pracą w Parlamencie Europejskim uzyskuje dochody z 12 innych źródeł – wynika z raportu...

zobacz więcej

– Urzędnicy co prawda nie wystąpili do rosyjskiego MSZ, żeby poznać treść przemówienia Ławrowa przed samym spotkaniem, ale – jak przystało na starych „mgimowców” – zadbali, żeby Ławrow zawczasu poznał treść przemówienia polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego – komentował dziennikarz.

Co znajdowało się w wystąpieniu Sikorskiego? „Normalizacja stosunków polsko-rosyjskich na gruncie interesów niemieckich” oraz „zaklęcia” o tym, jak katastrofa smoleńska doprowadzi do pojednania między Polską a Rosją.

Co mówił po spotkaniu z ambasadorami sam Ławrow? – Na tej naradzie przedstawiłem rosyjskie podejście od stosunków z Polską, które obecnie widocznie się rozwijają. Zawdzięczamy to nie tylko tragedii pod Smoleńskiem, która zbliżyła nasze narody. Przyczyną jest także głęboka wzajemna chęć Polski i Rosji, by normalizować stosunki i żyć w dobrych relacjach sąsiedzkich i międzyludzkich – stwierdził szef rosyjskiego MSZ.

Swoje wystąpienie – przypomniał Rachoń – Radosław Sikorski zakończył w nietypowy sposób.

– Panie ministrze, drogi Siergieju! My, Polacy, chcemy Rosję pojmować rozumem, staramy się być świadomi tych uwikłań i trudności, w których wyraża się spięcie między logiką dotychczasowego rozwoju historycznego Rosji a jej ambicjami modernizacyjnymi. Mogę więc zapewnić naszych rosyjskich przyjaciół, że na drodze usiłowań modernizacyjnych i proeuropejskich Rosja może liczyć na Polskę – mówił Sikorski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej