RAPORT

Wojna na Ukrainie

Schetyna: Nie mam poczucia, aby dziś funkcjonowała prawdziwa alternatywa wobec trzeciej kadencji PiS

Grzegorz Schetyna (fot. PAP/Paweł Supernak)
Grzegorz Schetyna (fot. PAP/Paweł Supernak)

Nie mam poczucia, aby dzisiaj PiS czuło oddech na plecach. Aby funkcjonowała prawdziwa alternatywa wobec ich trzeciej kadencji. Nie ma czegoś takiego – przyznaje były przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Polityk krytykował rząd mówiąc, że ten „nie oszczędza” i jest „dużo jest powszechnego marnotrawstwa”. W jego ocenie „transfery socjalne powinny być lepiej monitorowane”.

„Nie możemy mieć lotniska dla Polaków w Berlinie”. Kaczyński ostro o pomysłach opozycji

Musimy być państwem pierwszorzędnym i nie możemy mieć lotniska dla Polaków w Berlinie, jak chcą nasi przeciwnicy – powiedział prezes Prawa i...

zobacz więcej

Poseł Schetyna w rozmowie z Interią został zapytany, czy jest w stanie przyrzec, że jego partia wygra następne wybory parlamentarne. Polityk odparł, że „wybory wygra koalicja partii opozycyjnych tworzona przez polityków Platformy Obywatelskiej”.

Schetyna: Z wygrywaniem wyborów nie mam najlepszych doświadczeń


Schetyna z żalem przyznał, że nie ma „najlepszych doświadczeń z wygrywaniem wyborów”.

– Do tej pory udało się odbić w pewnej mierze samorządy oraz Senat. To nie jest łatwe zadanie. Co prawda za moich czasów Prawo i Sprawiedliwość miało 40 proc., a dzisiaj ma sporo mniej... – zaznaczył. Przypomnijmy, w ostatnich sondażach PiS faktycznie nie miał 40 proc., lecz około 38 proc.

Były szef PO otrzymał też pytanie o program wyborczy partii. – Na pewno wiem, czym nie wygramy z Kaczyńskim – oznajmił i wyliczał: „Podziałami oraz przelicytowywaniem PiS-u. Nie jesteśmy w stanie tego zrobić, dlatego musimy zwyciężyć politycznie, budując zaufanie do oferty opozycji. Ludzie muszą uwierzyć, że istnieje realna alternatywa wobec głosowania na PiS. Że mamy wizję bezpiecznej Polski, którą wprowadzimy w życie. To jest kluczowe”. Dziennikarz prowadzący rozmowę ze Schetyną przyznał: o tym, że istnieje alternatywa, wyborcy wiedzą od dawna. – Mimo wszystko władzy nie zmieniają – zwracał się do przedstawiciela PO.

Morawiecki odniósł się do słów Tuska. „Dobry rząd na trudne czasy”

W sobotę w Radomiu „Konwencja Przyszłości” Platformy Obywatelskiej, podczas której Donald Tusk po raz kolejny nie przedstawił żadnego programu...

zobacz więcej

Nie ma jeszcze alternatywy


W ocenie Schetyny ta alternatywa jeszcze nie istnieje. – Jeśli ktoś wygrywał z PiS-em, byli to samorządowcy albo politycy Platformy, którzy w swoich miastach zbudowali coś sensownego, mieli dobrą kampanię, rozwiązywali realne problemy ludzi. Podobnie było w Senacie. Nie mam poczucia, aby dzisiaj PiS czuło oddech na plecach. Aby funkcjonowała prawdziwa alternatywa wobec ich trzeciej kadencji. Nie ma czegoś takiego – komentował.

Przyznał jednocześnie, że „trzeba między innymi przedstawić minimum programowe dla środowisk, które miałyby się znaleźć na zintegrowanej liście opozycji”.

Schetyna była też pytany o konkrety programowe. Pierwszą jego odpowiedzią było stwierdzenie, że „PiS rozregulował Polskę”.

– Doprowadził do nieprzewidywalnych kryzysów. Trzeba tłumaczyć, dlaczego do tej sytuacji doprowadzili Glapiński z PiS-em. Na czym, polega zadłużenie Polski na półtora biliona zł, jakie są jego konsekwencje. Wiem, że to jest historia, ale trzeba tym ludziom pokazać, jak skończyło się zadłużanie kraju przez Gierka w latach 70. i że dzisiaj może być podobnie. PiS prowadzi politykę rujnującą naszą gospodarkę. Spadają inwestycje. Z jednej strony podwyższa się raty kredytów, z drugiej strony są dalsze transfery socjalne o charakterze ogólnym, a nie celowym. Nie mówię nawet o tarczach antyinflacyjnych, ale co się dzieje z podpisaniem 14. emerytury? – pytał.

Prezes PiS: Albo interes narodowy, albo interes grupy, która oszalała z nienawiści

Dziś stoimy przed wyborem między polityką interesu narodowego wszystkich grup społecznych i wszystkich regionów, a polityką partykularnego interesu...

zobacz więcej

Stwierdził, że „pożar gasi się benzyną”. – Rząd nie oszczędza. Realizuje rekordowe wydatki na władzę. Dużo jest powszechnego marnotrawstwa. Przerzuca się koszty inflacji na jednych, a rozdaje drugim powiększając inflację, która uderza przede wszystkim w najbiedniejszych – mówił.

PO zabierze 500 Plus?


Były szef PO zarzekał jednocześnie, że jeśli jego partia dojdzie do władzy, nie zabierze programu 500 Plus. Pytany, co więc z 14. emeryturą, czy zostanie zabrana, Schetyna odparł: „Przecież 13. emerytura była moim pomysłem, który przedstawiłem lata temu na konwencji programowej w Łodzi. Uważam, że emerytury muszą być wyższe, ale obawiam się następnych transferów. Filozofii rozdawania pieniędzy. Nie twierdzę, że coś z obecnych świadczeń socjalnych zostanie odebrane, ale uważam, że powinny one trafiać tam, gdzie są naprawdę potrzebne. Do tych, którzy ich naprawdę potrzebują. 14. emerytury de facto nie ma, bo ją zje inflacja”.

Przyznał jednocześnie, że program 500 Plus jest symbolem, z którym nie ma sensu walczyć.

– Ale są inne transfery socjalne, które powinny być lepiej monitorowane. Przecież ktoś zadłużenie kraju będzie musiał spłacić, nie możemy go powiększać w nieskończoność. To właśnie powiedziałbym rodzinie, która nie może wyjechać na wakacje – tak kończy się nieodpowiedzialna polityka NBP i obecnej władzy. To przez nich – oznajmił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej