RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dziś posiedzenie RBN. „Prezydentowi zależy na konsensusie w sprawach bezpieczeństwa”

Dziś posiedzenie RBN (fot. Forum/Andrzej Hulimka)
Dziś posiedzenie RBN (fot. Forum/Andrzej Hulimka)

– Prezydentowi zależy na konsensusie w sprawach bezpieczeństwa, stąd kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która ma omówić postanowienia szczytu NATO w Madrycie i bieżącą sytuację na Ukrainie.

Prezydent: Warto ponad podziałami omówić wyniki szczytu

Warto ponad podziałami politycznymi omówić wyniki tego szczytu i podyskutować, jak dalej powinniśmy działać jako Polska – stwierdził w czwartek...

zobacz więcej

– Prezydent jeszcze przed szczytem NATO zapowiedział zwołanie posiedzenia RBN, aby z przedstawicielami rządu oraz parlamentu omówić jego postanowienia oraz dalszą ich realizację. Prezydentowi zależy na jak największym konsensusie politycznym w sprawach bezpieczeństwa. Dlatego to będzie już czwarte posiedzenie Rady zwołane przez prezydenta w tym roku i związane z rosyjską agresją – powiedział szef BBN.

Dodał, że „na samym szczycie zapadło wiele decyzji, które teraz będą konkretyzowane na poziomie działań i planów wojskowych, ale sytuacja wymaga także dalszego konsekwentnego budowania poparcia wśród sojuszników i partnerów dla Ukrainy i bezpieczeństwa regionu”. Podkreślił, że„powinna mieć w tym swój udział cała klasa polityczna”.

– Mamy już potwierdzenia udziału w poniedziałkowym posiedzeniu przedstawicieli wszystkich głównych sił parlamentarnych – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Na zakończonym w czwartek madryckim szczycie NATO sojusznicy przyjęli nowa koncepcję strategiczną, w której Rosja została uznana za bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników, pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Przywódcy potępili napaść Rosji na Ukrainę, zadeklarowali poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Bazy NATO w Polsce? Platforma przekonywała: Nie potrzebujemy

Opozycja domaga się od polskich władz większej obecności wojsk sojuszniczych NATO, co zasugerował Donald Tusk w środę w Senacie. Jednak gdy...

zobacz więcej

Na szczycie zapowiedziano zwiększenie obecności wojskowej na wschodniej flance – rozmieszczone w regionie wielonarodowe batalionowe grupy bojowe mogą być w razie potrzeby rozbudowane do wielkości brygad.

Jako wyzwanie zostały określone Chiny. Za wyzwanie dla bezpieczeństwa i czynnik zwiększający inne zagrożenia zaliczono zmianę klimatu. Szczyt zaprosił do członkostwa Finlandię i Szwecję.

Prezydent USA Joe Biden potwierdził zapowiedziane w marcu przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu US Army USA do Polski, gdzie znajduje się wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, koordynujące działania amerykańskich wojsk lądowych w Europie.

Przywódcy państw i rządów zadeklarowali zaangażowanie na rzecz demokracji, wolności jednostki, praw człowieka i rządów prawa; potwierdzili przywiązanie do zasad Karty Narodów Zjednoczonych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej