RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosyjski statek przewożący ukraińskie zboże zatrzymany w Turcji

Rosjanie kradną ukraińskie zboże (fot. David Rogers/Getty Images)
Rosjanie kradną ukraińskie zboże (fot. David Rogers/Getty Images)

– Tureckie organy celne zatrzymały przy wejściu do portu Karasu rosyjski statek towarowy, przewożący skradzione na Ukrainie zboże – poinformował w niedzielę ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.

Jak Turcja kupuje skradzione ukraińskie zboże? Ambasador wyjaśnia

Rosja sprzedaje Turcji ukradzione Ukrainie zboże, fałszując jego dokumentację tak, by wynikało z niej, że zostało wyprodukowane w Rosji –...

zobacz więcej

– Jesteśmy w ścisłym kontakcie z władzami tureckimi. Statek stoi obecnie przy wejściu do portu, został zatrzymany przez tureckie organy celne – powiedział w ukraińskiej telewizji państwowej Bodnar. Ambasador dodał, że decyzje o losie statku władze tureckie podejmą w poniedziałek, zaś Ukraina liczy na konfiskatę zboża przez władze Turcji.

W piątek Ukraina zwróciła się do Turcji o zatrzymanie i aresztowanie statku towarowego Żybek Żoły, pływającego pod rosyjską banderą i wiozącego ukraińskie zboże zabrane z okupowanego przez siły rosyjskie portu w Berdiańsku. Przedstawiciel ukraińskiego MSZ powiedział, powołując się na informacje administracji morskiej, że na Żybek Żoły załadowano około 4500 ton ukraińskiego zboża z Berdiańska.

Jak informował wcześniej wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki, Rosjanie ukradli z okupowanych terenów ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed inwazją. 25 czerwca przedstawiciele ukraińskich władz z Berdiańska przekazali, że do portu w tym mieście nad Morzem Azowskim wpłynął statek, który prawdopodobnie zabrał ostatnie zapasy zboża. Towarzyszyły mu rosyjskie okręty wojenne.

Z innego okupowanego miasta południowo-wschodniej Ukrainy, Melitopola, Rosjanie wysyłają codziennie od 30 do 50 ciężarówek ze zbożem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej