RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zmiana pogody. IMGW ostrzega

Z burzami przyjdzie ochłodzenie (fot. Shutterstock/Patryk Kosmider)
Z burzami przyjdzie ochłodzenie (fot. Shutterstock/Patryk Kosmider)

W poniedziałek od północnego zachodu w głąb kraju będzie przechodził front atmosferyczny z burzami i deszczem, za którym do Polski napływać będzie nieco chłodniejsze powietrze – poinformował Kamil Walczak, synoptyk IMGW-PIB.

Tragedia na biwaku surwiwalowym. 17-latek utonął w Zalewie Sulejowskim

17-latek utonął Zalewie Sulejowskim w okolicach miejscowości Prucheńsko Małe (Łódzkie). Chłopiec był uczestnikiem zorganizowanego nad wodą obozu...

zobacz więcej

Jak przekazał Kamil Walczak, w poniedziałek od północnego zachodu w głąb kraju będzie przemieszczał się front atmosferyczny, za którym do kraju napłynie nieco chłodniejsze powietrze.

Jaka pogoda w poniedziałek?


– W poniedziałek najlepsza pogoda będzie na wschodzie i południowym wschodzie, gdzie prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze większe zachmurzenie i tam też możliwe są przelotne opady deszczu i burze. Zagrzmieć może głównie na obszarze od wschodniej części Pomorza i Warmii po Dolny Śląsk i województwo opolskie. W czasie burz możliwe opady deszczu do około 20 litrów na metr kwadratowy i grad – przekazał.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 21-24 st. nad morzem do około 30 st na południowym wschodzie. – Wiatr generalnie będzie słaby i umiarkowany, jedynie w czasie burz może osiągać w porywach do 80-85 km/h – powiedział Walczak.

W nocy najwięcej rozpogodzeń na zachodzie i północnym zachodzie Polski, gdzie prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, miejscami możliwe są przelotne opady deszczu i burze. Najwięcej deszczu spadnie na południu kraju w województwie opolskim, śląskim i małopolskim – lokalnie do 15 litrów na metr kwadratowy.

Noc będzie na ogół ciepła – od 14 do 17 st. Na północnym zachodzie termometry wskażą do 12 st. Wiatr na ogół słaby, z kierunków zachodnich. W czasie burz możliwe są porywy wiatru do 70 km/h. IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W województwie podkarpackim obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej