RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szczyt NATO, inkwizycja Tuska, alkomat Sterczewskiego

Donald Tusk rozstrzyga nawet w sprawach wiary (fot. Forum/MARCIN BANASZKIEWICZ)
Donald Tusk rozstrzyga nawet w sprawach wiary (fot. Forum/MARCIN BANASZKIEWICZ)

Szczyt NATO z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy wzmacnia sojusz i polskie bezpieczeństwo, a na granicy z Białorusią zakończyła się już praca nad potężną zaporą. Rząd obniżył podatek PIT z 17 do 12 proc. Za to politycy opozycji za to wprost mówią o tym, że będą podatki podnosić do maksimum.

Morawiecki: Cedynia zdecydowała o istnieniu bądź nie państwa polskiego

Bitwa pod Cedynią była wyjątkowa i mogła zadecydować o istnieniu bądź nieistnieniu państwa polskiego – powiedział w niedzielę, podczas uroczystości...

zobacz więcej

Niedziela. Rząd broni kieszeni Polaków


Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w obchodach 1050-lecia bitwy pod Cedynią. – Bitwa pod Cedynią była wyjątkowa i mogła zadecydować o istnieniu bądź nieistnieniu państwa polskiego – mówił szef rządu.

Na kolejne bitwy, oby do nich nie doszło, musimy się przygotować. Rząd realizuje program skokowego rozwoju polskich możliwości obronnych. Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas obchodów Święta Marynarki Wojennej podpisał umowę na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II. – To okręty wyprodukowane przez Polską stocznię – mówił szef MON w Świnoujściu. Polska marynarka wojenna w ostatnich latach była wskazywana przez ekspertów jako pilnie wymagająca inwestycji.

Jarosław Kaczyński spotkał się z mieszkańcami Grudziądza, gdzie zapowiedział, że Zjednoczona Prawica jest w stanie wypędzić z Polski biedę. – Wciąż musimy robić wszystko co możliwe, aby likwidować ubóstwo. To uda się zrobić. Potrzebujemy jeszcze dwóch kadencji – zapowiedział lider Prawa i Sprawiedliwości.

W Inowrocławiu prezes Kaczyński mówił o potrzebie walki o status Polski jako państwa podmiotowego: – Walczymy, by Unia Europejska była związkiem wolnych i równych narodów - mówił Jarosław Kaczyński. Pytany o propozycje opozycji dotyczące inflacji prezes PiS stwierdził, że gdyby je spełnić inflacja wyniosłaby 60 proc. – Bronimy kieszeni Polaków. Jeżeli doprowadzilibyśmy do sytuacji np. tureckiej, czyli 60 proc. inflacji, wszystko by zostało ograniczone – mówił w Inowrocławiu Jarosław Kaczyński. Spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim w Inowrocławiu próbowali zakłócać działacze PO i KOD, przedstawiani w mediach jako „oburzeni obywatele”. Wśród nich asystentka senatora Krzysztofa Brejzy i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Inowrocławia Grzegorz Kaczmarek, który w wulgarny sposób zakłócał spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Inny agresywny działacz opozycji obrażał policjantów i nie wykonywał ich poleceń, za co został potraktowany gazem łzawiącym. Przez kolejne dni łzy nad nim będą lały media związane z opozycją i jej politycy, omijając skrzętnie fakt, że kreują na bohatera człowieka karanego już wcześniej za przestępstwa.

Kandydatka KO autorką tekstu w „GW” o Kaczyńskim w Inowrocławiu

Bydgoska „Gazeta Wyborcza” opublikowała artykuł pt. „Kulisy spotkań prezesa Kaczyńskiego ze społeczeństwem. »Tylko dla aktywu«”. Autorką tekstu...

zobacz więcej

Stanowcza reakcja policjanta w Inowrocławiu była uzasadniona i zrozumiała. Nie może być zgody na atakowanie funkcjonariuszy służb mundurowych” – oświadczył na Twitterze minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Minister przypomniał, że znieważenie policjanta jest przestępstwem, o czym wiedział doskonale Donald Tusk, póki sam był premierem. – Chcę was zapewnić, że niezależnie od sytuacji, w jakiej się czasami musicie znaleźć, niezależnie od środków i narzędzi, jakich musicie czasami użyć - władza publiczna, państwo polskie będzie po waszej stronie – mówił wtedy Tusk.

Poniedziałek. Trzaskowski płacze fałszywemu Kliczce


Przed wyjazdem do Madrytu na wtorkowy szczyt NATO prezydent Andrzej Duda spotkał się na naradzie z rządem. – Oczekujemy, że nowa koncepcja strategiczna NATO jasno określi Rosję jako agresora – mówił po spotkaniu szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i doradca prezydenta Paweł Soloch.

Rząd pracuje również nad transportem zboża z Ukrainy, której porty zostały zablokowane przez rosyjską marynarkę wojenną. – Zwiększenie przepustowości portów i miejsc przeładunku wymaga czasu, problemu transportu ukraińskiego zboża nie rozwiąże się z dnia na dzień – zaznaczył szef KPRM Michał Dworczyk podczas otwarcia wystawy rosyjskiego uzbrojenia zniszczonego przez ukraińskie wojsko.

Trzaskowski nabrał się na deepfake. Myślał, że rozmawia z Kliczką

Na początku czerwca prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odbył wideorozmowę z fałszywym merem Kijowa Witalijem Kliczką – poinformowało w...

zobacz więcej

Na początku czerwca prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odbył wideorozmowę z fałszywym merem Kijowa Witalijem Kliczką. To, że Trzaskowski nie odróżnił fałszywego Kliczki od prawdziwego, któremu jego radni nadali tytuł honorowego obywatela miasta stołecznego, to jedno. Drugie, to co mówił fałszywemu Kliczce wiceprzewodniczący PO, który krytykował rząd za obniżanie podatków w kryzysie. – Będę miał mniej pieniędzy – wypłakiwał się polityk PO. Tymczasem budżet Warszawy jest z roku na rok coraz większy, a włodarzom miasta nie wystarcza głupich pomysłów, żeby go wydać. Na słowa zareagował premier Mateusz Morawiecki. „Trzaskowski mówi, że ma przez nas mniej pieniędzy. Liczby mówią co innego. W rzeczywistości od 2015 do 2021 wpływy Warszawy z PIT i CIT wzrosły o 64 proc. (z 4,86 do 7,96 mld)” – napisał premier. – My rzeczywiście obniżamy podatki i nie pierwszy już raz, po to, żeby w portfelach Polaków zostawało więcej pieniędzy; to bardzo potrzebne w czasie, kiedy szaleje inflacja – mówił później premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Noc z poniedziałku na wtorek była trudna dla Franciszka Sterczewskiego, posła KO, który wsławił się próba przebiegnięcia przez granicę polsko-białoruską w Usnarzu. Poseł wówczas przewrócił się próbując ominąć Straż Graniczną, teraz przed upadkiem i być może dużo poważniejszymi konsekwencjami dla zdrowia i życia ustrzegła Sterczewskiego Policja.

Poseł Sterczewski zatrzymany przez policję. Jechał rowerem pod wpływem alkoholu [WIDEO]

Poseł Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski został zatrzymany w nocy z poniedziałku na wtorek na jednej z ulic Poznania przez patrol...

zobacz więcej

Poseł został zatrzymany patrol, którego podejrzenie wzbudziła jego jazda rowerem bez oświetlenia i całą szerokością pasa. Parlamentarzysta, od którego policjanci wyczuli alkohol odmówił badania alkomatem, wyciągając legitymację poselską. Jeżdżący w stanie wskazującym poseł jest wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Drogowego i na posiedzeniach Sejmu domagał się zaostrzenia kar by „chronić najsłabszych użytkowników ruchu drogowego”. Jest również przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. transportu rowerowego.

Wtorek. Sterczewski nie dmuchnie w alkomat


Kiedy po południu portal tvp.info ujawnił nagranie z zatrzymania Sterczewskiego przez policję, poseł przyznał się do błędu i obiecał, że dobrowolnie „uchyli immunitet”, żeby poddać się karze. Konsekwencji w Klubie Obywatelskim nie będzie: lider PO Donald Tusk, który niedawno sam stracił prawo jazdy za przekroczenie prędkości napisał na Twitterze: „Komunikacja zbiorowa to nasza przyszłość! I tego się, Franek, trzymamy”.

Żarty żartami, ale od posła zajmującego się bezpieczeństwem ruchu drogowego można oczekiwać odpowiedzialności, zwłaszcza, że 257 osób w ubiegłym roku zginęło na polskich drogach w wypadach spowodowanych przez uczestników ruchu pod wpływem alkoholu. Ale w PO już tak jest – im bardziej ktoś sobie nie radzi ze swoimi zadaniami, tym więcej będzie miał możliwości po przejęciu władzy: Giertych na Prokuratura Generalnego (propozycja zupełnie serio marszałka Tomasza Grodzkiego), Gawłowski na ministra aktywów państwowych, Leszczyna na premiera… i tak dalej.

„Główne oczekiwania Polski wobec szczytu NATO spełnione”. Co to oznacza?

Przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; wszystkie główne polskie oczekiwania zostały spełnione – ocenił szef Biura Bezpieczeństwa...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z dziennikarzami przed wyjazdem na szczyt NATO w Madrycie. – W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem; jest czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. Dziś Rosja jest największym zagrożeniem dla państw NATO, przede wszystkim dla tych na wschodniej flance – mówił prezydent Andrzej Duda. Przed wyjazdem prezydent Duda podpisał ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, tzw. czternastej emeryturze. - W tym roku czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób - ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln - w wysokości pomniejszonej - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg. W 2022 r. koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł. Wypłaty ruszą pod koniec sierpnia.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w imieniu Polski wyraziła sprzeciw wobec unijnej propozycji zakazu sprzedaży samochodów spalinowych do 2035 roku. Minister brała udział w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Energii z ministrami klimatu państw Wspólnoty.

Tymczasem Donald Tusk skupia się wywoływaniu emocji Polaków. Tym razem wyszło niezupełnie zgodnie z planem, bo chciał podziwu, a został wyśmiany. Lider podczas wtorkowej wizyty na Uniwersytecie Wrocławskim powiedział studentom, że był „w radykalnym konflikcie z Angelą Merkel ws. Nord Stream 2”, a dla Ukrainy, od momentu anektowania Krymu, zrobił „więcej niż maksimum”. Słuchający tych słów studenci nie wytrzymali i zaczęli się śmiać. Starszych mniej bawią żarty Tuska, bo pamiętają jeszcze jego rządy. A wtedy śmiesznie nie było wcale.

Środa. Szczyt NATO i drugi podatek Belki


Wicepremier Mariusz Błaszczak udzielił wywiadu „Gazecie Polskiej”. – Gdy powołałem do życia 18 Dywizję Zmechanizowaną, to emerytowani generałowie zawzięcie krytykowali tę decyzję. Twierdzili, że błędem jest ustawianie wojska na granicy. A to oznacza, że oni nie chcieli bronić polskiej granicy wschodniej – mówił w rozmowie z dziennikarzami „GP” szef resortu obrony.

Skurkiewicz: Celem szczytu zwiększenie obecności sił NATO na wschodniej flance

Celem szczytu NATO w Madrycie będzie zwiększenie obecności wojsk Sojuszu na wschodniej flance, a także rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię,...

zobacz więcej

Tymczasem na szczycie NATO zapadają przełomowe decyzje m. in. do grona państw NATO przyłączy się Szwecja i Finlandia, które wzmocnią wschodnią flankę sojuszu a w Polsce będzie stałe dowództwo V Korpusu, Rosja jest wskazana jako główne zagrożenie. – Dwa najważniejsze założenia i wielkie nadzieje wiążące się ze szczytem NATO w Madrycie to jedność i solidarność, bo one są w ramach Sojuszu najważniejsze; Rosja przestaje być partnerem NATO, dziś jest największym zagrożeniem dla Sojuszu – powiedział w środę w Madrycie prezydent Andrzej Duda.

Szczyt madrycki, jego deklaracja i dokumenty to wręcz zwrotny punkt, nowy wigor, jakiego nabrało NATO – powiedział w programie „#Jedziemy” w TVP Info europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Tymczasem Donald Tusk, komentując w Senacie ustalenia szczytu NATO w Madrycie powiedział, że „przez mało ambitne i mało podmiotowe stanowisko Polski w NATO jesteśmy mniej bezpieczni niż pół roku temu”. Tuskowi odpowiedział minister Michał Dworczyk: – Zapadły tam szalenie istotne decyzje, które w ogóle zmieniają funkcjonowanie i sytuację Sojuszu - zaczynając od rozszerzenia Sojuszu o Finlandię i Szwecję (…) Zostają wzmocnione i rozbudowane bardzo siły szybkiego reagowania. To, co nie zawsze jest akcentowane, a jest szalenie istotne: zmienia się doktryna wykorzystania broni nuklearnej w odpowiedzi na potencjalny atak atomowy. Czyli NATO ma odpowiedzieć w sposób nie adekwatny, tylko o wiele większy, w taki sposób, że ewentualne użycie przez agresora broni nuklearnej spotka się z uderzeniem zadającym tak duże straty, że ten atak stanie się nieopłacalny – zaznaczył szef KPRM Michał Dworczyk.

Pomimo tego, że jeszcze tydzień temu główna ekonomistka PO, wiceminister finansów w rządzie Donalda Tuska, Izabela Leszczyna powiedziała, że pomysły podatkowe Platformy Obywatelskiej zostaną ujawnione dopiero po wyborach, coś jednak dowiedzieliśmy się już w środę. Prezes NBP za rządów PO-PLS, a obecnie europoseł wybrany z list wyborczych PO – Marek Belka – określił strategię nowego rządu Platformy: Trzeba będzie podnieść podatek VAT do maksimum europejskiego (25 proc.) – powiedział Belka, którego nazwiskiem określa się już jeden z podatków (od dochodów kapitałowych z lokat).

Podwyżka VAT do 25 proc.? Premier Morawiecki odpowiada Belce

Najlepsze podsumowanie balcerowiczowskiej polityki, którą od lat uprawia neoliberalny establishment – tak wypowiedź Marka Belki komentuje premier...

zobacz więcej

Czy będzie drugi podatek Belki? To już zależy od wyborców, czy postawiają na obniżający podatki PiS, czy podnoszące je PO. Teoretycznie wybór jest prosty. – Najlepsze podsumowanie balcerowiczowskiej polityki, którą od lat uprawia neoliberalny establishment – tak wypowiedź Marka Belki skomentował premier Mateusz Morawiecki. W rozmowie z polskatimes.pl premier zapewnił, że rząd nie planuje żadnych podwyżek podatku VAT.

Czwartek. Tusk i zapora, Trzaskowski i stacja metra


Ile są warte obietnice Tuska? Przekonywał, że „ten mur nie powstanie”, oskarżał o finansowe nadużycia i załamywał ręce nad „bezradnością rządu”. Donald Tusk od początku atakował pomysł budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej, która miała wzmocnić bezpieczeństwo Polski i Unii Europejskiej. Tymczasem w terminie, dokładnie 30 czerwca zakończyły się prace przy budowie fizycznej bariery granicznej na długości ponad 180 kilometrów! – Pierwszym akordem wojny na Ukrainie był atak Alaksandra Łukaszenki na polską granicę z Białorusią; dzięki przezornej polityce, przewidywaniu tego, co się może stać, dziś możemy się koncentrować na pomocy walczącej Ukrainie w utrzymaniu jej suwerenności – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Kuźnicy. – Zapora, która powstała na granicy polsko–białoruskiej, oddziela nas od ponurej dyktatury Alaksandra Łukaszenki – mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Komisarz Jourova znowu uderza w Polskę. Wymyśliła nowy pretekst na blokadę środków

– „Prawo Dudy” nie wypełnia kamieni milowych – stwierdziła wiceprzewodnicząca KE Věra Jourová w odpowiedzi na pytanie niemieckiego eurodeputowanego...

zobacz więcej

Mur powstał bez dofinansowania ze strony Unii Europejskiej. Ale fundusze na tzw. spójność mają już niedługo zacząć płynąć do Polski szerokim strumieniem. Rząd wynegocjował dla nas z tego tytułu największe fundusze w UE - 76 mld euro. – Dobrnęliśmy do końca procesu negocjacji z Komisją Europejską ws. Umowy Partnerstwa – poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z unijną komisarz ds. polityki regionalnej Elisą Ferreirą. – Planujemy, że pierwsze płatności dla beneficjentów z unijnego budżetu spójności ruszą na początku 2023 r. – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na dywersyfikację źródeł energii, co uniezależni nas od gazu z Rosji.

Tymczasem komisarz Vera Jourova już zaczęła podważać nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która jej zdaniem ma nie spełnić założeń „kamieni milowych”. – Jak ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki i cele, to oczywiście, że coś tam może nie pasować, ale potrzebne jest oddramatyzowanie sytuacji, potrzebujemy jedności i solidarności – mówił premier Mateusz Morawiecki o tzw. kamieniach milowych wymaganych dla środków z FO.

Komisarz Elisa Ferreira została podczas pobytu w Warszawie została zaproszona przez prezydenta stolicy na otwarcie nowej stacji metra. Wszyscy stali czekali na huczne otwarcie długo oczekiwanej stacji metra Bemowo, ale dowiedzieli się jednak, że są jednak ciągle na placu budowy, bo prezydent miasta Rafał Trzaskowski wymaganych do otwarcia stacji pozwoleń nie ma. Sceny rodem z filmów Stanisława Barei (Dzień Pieszego Pasażera Metra), ale ze szczęśliwym finałem: ostatecznie w trakcie wydarzenia dokumenty do ratusza dotarły i można było przejechać się metrem.

Piątek. Jeszcze niższe podatki


Weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym na mocy, której mocno obniżona jest pierwsza stawka podatkową z 17 do 12 proc. – To powoduje, że Polacy będą mieli więcej środków w swoich portfelach – komentowała w TVP Info minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

„Prezydent zgłosił poprawkę w ostatniej chwili”. Kumoch zdradza kulisy szczytu NATO

Dzięki interwencji Andrzeja Dudy do konkluzji ze szczytu NATO trafił dodatkowy zapis. – Prezydent przeforsował wzmiankę o rekompensacie uzbrojenia...

zobacz więcej

Od 1 lipca rusza także inny rządowy program wsparcia rodzin z małymi dziećmi, czyli Dobry Start. – Od dziś drogą elektroniczną rodzice mogą składać wnioski – przypomniała minister Maląg.

Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP zdradził kulisy szczytu NATO w rozmowie na antenie TVP Info. – Prezydent Andrzej Duda przeforsował wzmiankę o rekompensacie uzbrojenia dla państw, które przekazały broń Ukrainie – powiedział w programie „Gość Wiadomości” minister Kumoch.

Tymczasem nieprzyjemny zgrzyt na linii Polska-Ukraina. Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk relatywizował dokonane na Polakach bestialskie zbrodnie nacjonalistów Stepana Bandery. Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau nazwał te wypowiedzi „fałszującymi historię”. MSW w Kijowie dołączył do polskiej krytyki stwierdzając, że „słowa ambasadora są jego osobistym zdaniem i nie odzwierciedlają stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy”.

Sobota. Tusk manipulator i inkwizytor


Platforma Obywatelska zorganizowała kolejną konwencję bezprogramową. W Radomiu wszyscy mówcy opowiadali tylko o tym, jaki jest zły PiS. A w domyśle – jacy oni dobrzy, skoro PiS-u nie lubią. – Istota dobrego rządu to jest zdolność zapewnienia ludziom chleba dobrego i taniego i wody zimnej i ciepłej w kranie. Oni przez siedem lat z Polski, naprawdę kwitnącego kraju, dumy Europy, zrobili kraj, gdzie problemem staje się woda i chleb – mówił, atakując rządzących, Donald Tusk.

Straszenie i kłamstwa zamiast programu. Posłowie PO nie czytali artykułu, który cytują?

– Istota dobrego rządu to jest zdolność zapewnienia ludziom chleba dobrego i taniego i wody zimnej i ciepłej w kranie. Oni przez siedem lat z...

zobacz więcej

Tusk nie dodał, że za jego czasów 2 miliony Polaków wyjechało „za chlebem”, a dzisiaj, pomimo inflacji wracają do kraju.

Lider opozycji, manipulując słowami ekspertów, straszył, że „jeśli PiS będzie dalej rządził, to bochenek chleba będzie w końcu roku kosztował 10 zł, albo nawet 30 zł”. Przeszedł nawet do ataku na wierzących: powiedział, że kto wierzy w Boga nie może głosować na PiS. Dlaczego Tusk rozstrzyga w sprawach wiary – czy uwierzył, że jest papieżem? A może zamierza zostać inkwizytorem, skoro wyrzucił z kościoła 10,5 miliona Polaków, którzy w ostatnich wyborach poparli głosowali na Andrzeja Dudę kandydata PiS na prezydenta?

Równocześnie Prawo i Sprawiedliwość organizuje spotkania liderów z wyborcami. – Wyobraźcie sobie jeszcze jedną rzecz. Co by było, gdyby pani Kopacz była dzisiaj premierem? Przecież ona opowiadała, co się robi, jak jest wojna: do piwnicy się uciekało z dziećmi, drzwi się zamyka. Myśmy nie uciekali. Do Kijowa jeździliśmy i pomagamy – mówił Jarosław Kaczyński w Białymstoku. W Bielsku Podlaskim lider PiS przypomniał, że „płaca za godzinę już przekroczyła 20 złotych”, a za rządów PO-PSL „ludziom płacono po 4-5 złotych za godzinę”. – Ja wiem, że jest inflacja(...), ale mimo wszystko jest to znaczny wzrost – powiedział. Jarosław Kaczyński dodał, że w myśl słów Tuska, PiS rządzi wszędzie, niemal na całym świecie, bo wszędzie jest inflacja.

Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Tczewa również odniósł się do konwencji PO w Radomiu i przypomniał charakterystykę rządów Donalda Tuska, którego nazwał „premierem polskiej biedy i leniem patentowanym”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej