RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Władze Ukrainy: Turcy aresztowali statek ze skradzionym zbożem

Ambasador mówi o „pełnej współpracy” (fot. Shutterstock)
Ambasador mówi o „pełnej współpracy” (fot. Shutterstock)

Tureccy celnicy aresztowali rosyjski statek wiozący skradzione ukraińskie zboże – poinformował w niedzielę ambasador Ukrainy w Ankarze, Wasyl Bodnar. Ukraina wcześniej poprosiła Turcję o takie działanie.

Miliony ton zboża zablokowane po ataku Rosji. ONZ mówi o głodzie

Prawie 4,5 mln ton zboża jest zablokowanych w ukraińskich portach. Produkty nie mogą być eksportowane przez zamknięte szlaki morskie w związku z...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Agencja Reutera informuje, że jej dziennikarze widzieli statek Żybek Żoły (Jedwabny Szlak po kazachsku – red.) zakotwiczony około kilometra od brzegu u wejścia do portu w Karasu nad Morzem Czarnym. Jak przekazali reporterzy, na pokładzie nie było widać jakiegokolwiek ruchu, nie operowały też w jego pobliżu żadne inne jednostki.

– Mamy pełną współpracę. Statek stoi obecnie u wejścia do portu, został zatrzymany przez władze celne Turcji - mówił Bodnar w państwowej telewizji ukraińskiej.

Dyplomata wyjaśnił, że o losie statku mają zdecydować śledczy, którzy zbadają go w poniedziałek. Wyraził nadzieję na konfiskatę zboża.

Władze Ukrainy oskarżyły Rosję o kradzież zboża z terenów zajętych w trakcie trwającej inwazji na ten kraj. Na pływającym pod rosyjską banderą statku Żybek Żoły, który wyszedł w rejs z okupowanego przez Rosjan Berdiańska, ma znajdować się ładunek 4,5 tys. ton ukraińskiego zboża.

Ankara na razie nie skomentowała informacji o zatrzymaniu statku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej